Litvínovský závod České rafinérské má opět problémy s krakovací jednotkou a příští dva týdny bude mít sníženou kapacitu. Ve středu to oznámil jeden z jejích majitelů, koncern Unipetrol. Havárie na krakovací jednotce se stala i vloni v prosinci a menší pumpaři si tehdy stěžovali na to, že měli problém sehnat naftu. Ceny pohonných hmot už nyní čelí tlaku na zdražování kvůli nepokojům v severní Africe.

"Předpokládané snížení kapacity je přibližně na dva týdny. Důvodem jsou technické problémy s potrubím u pecí na zahřívání vodíku u hydrokrakovací jednotky," uvedl ve svém prohlášení Unipetrol. Krakování je základním postupem pro výrobu pohonných hmot, které se při něm vydělují za vysoké teploty ze vstupní ropy.

Unipetrol tvrdí, že se bude snažit omezit dopady havárie maximálním využitím druhé rafinérie v Kralupech nad Vltavou, z níž chce vozit potřebné meziprodukty. To dělal i vloni v prosinci, kdy vypukl na krakovací jednotce litvínovského závodu požár. Výpadek tehdy postihl především výrobu motorové nafty, na kterou se litvínovská rafinerie specializuje.

Firma tehdy tvrdila, že by neměly nastat výpadky v zásobování, v médiích se ale postupně objevily zprávy o opaku. Problémy se sháněním nafty měly údajně zejména firmy, které nejsou do vlastnické struktury České rafinérské zapojené; firma je společným podnikem Unipetrolu a zahraničních společností Eni a Shell. Mluvčí České rafinérské nebyl během odpoledne k zastižení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru