Prezident Václav Klaus vetoval první zákon, který připravila vládní koalice Petra Nečase (ODS). Vetovaná norma má reorganizovat úřady práce. Místo desítek úřadů se stovkami poboček by vzniklo ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Podle Klause je předloha nedomyšlená a posiluje byrokracii, informoval o tom prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon se vrací do sněmovny, která může prezidentovo veto přehlasovat.

"Zákon vytváří další nový centrální úřad, a tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit," napsal ve svém vyjádření Klaus. Nová struktura nebude podle něho účelnější a pružnější, ale složitější. Také předpokládané úspory pokládá prezident za fikci. "Zkušenosti s vytvářením nových úřadů nás již mnohokrát přesvědčily o opaku," uvedl. Klaus soudí, že důvody přijetí zákona jsou "spíše zájmové než věcné".

Zákon o úřadu práce vetoval už Senát. Sněmovna jej hlasy koaličních poslanců přehlasovala. O osudu předlohy koaličních poslanců rozhodne dolní komora na schůzi, která začne 15. března. Zákon má platit od dubna.

Klaus podobně jako senátoři vyčítá předloze řadu chyb a stejně jako levicoví poslanci poukazuje na nestandardní postup jejího předložení. Původně to byl vládní návrh, nakonec byl však předložen skupinou koaličních poslanců a vyhnul se tím obvyklému připomínkovému řízení. Prezident rovněž podotkl, že k současné struktuře úřadů nebyly vážnější výhrady a její změna by měla korunovat plánovanou transformaci politiky zaměstnanosti, nikoli ji zahajovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí Jaromír Drábek z TOP 09, tvrdí, že nová struktura přinese už v prvním roce úsporu asi 180 milionů korun. Úřady jsou podle ministerstva na změnu připraveny a budou moci využít stovky úředníků na kontrolu nelegální práce. Předkladatelé argumentovali rovněž sjednocením rozhodování úřadů.

Kritici předloze ale vyčítali i to, že dle jejich názoru vzdaluje služby lidem. Senátor ČSSD a olomoucký hejtman Martin Tesařík dokonce vyzval Klause, aby předlohu vetoval a zabránil "realizaci této evidentně špatně připravené reformy".

V současnosti existuje 77 samostatných úřadů práce s 250 pracovišti zaměřenými na zaměstnanost a zhruba se 400 pobočkami státní sociální podpory. Podle návrhu zákona vznikne pražské ředitelství úřadu práce, 14 krajských poboček a kontaktní pracoviště ve 226 pověřených obcích.