Největší italská banka UniCredit se snaží vyjasnit povahu vlastnických podílů, které v ní drží vládní instituce z Libye. Investoři v obavách z nejistého vývoje akcie banky ze začátku týdne ve velkém prodávali, v pondělí kurz oslabil o téměř šest procent a v úterý asi o 1,8 procenta. Ve středu je relativně stabilní s tendencí k mírnému růstu.

UniCredit se významně angažuje v zemích střední a východní Evropy, patří k významným bankám i v České republice. "Co se týče podílů, které drží v UniCredit libyjští akcionáři, v posledních měsících se vytvořily povzbudivé kontakty a naším cílem je vyjasnit situaci, která nastala," uvedl předseda správní rady banky Dieter Rampl.

Dodal však, že UniCredit není schopna kontaktovat místopředsedu své správní rady Farhata Umara Bingdáru, který je zároveň guvernérem centrální banky Libye.

Libyjská centrální banka drží v UniCredit skoro pětiprocentní podíl a je třetím největším akcionářem UniCredit. Dalších asi 2,6 procenta akcií má Libyjská investiční agentura, která funguje jako takzvaný suverénní fond. Suverénní fondy má řada zemí, převážně těch, které mají přebytky z prodeje ropy. Fondy pak tyto přebytky investují po celém světě.

Obavy z prodeje

Investoři se obávají, že vzhledem k politickému převratu v Libyi začnou tamní instituce akcie UniCredit prodávat. To by kurz akcií srazilo ještě víc.

Existují ale také obavy, že podíly v rukou Libyjců nejsou úplně nezávislé, i když UniCredit říká, že dopadů současných nepokojů v Libyi se neobává.

Status banky nedovoluje, aby jednotlivý akcionář měl v UniCredit víc než pět procent akcií s hlasovacími právy. "Rozhodnutí v otázce, jak libyjští akcionáři uplatní svá hlasovací práva, bude učiněno až podle okolností a v okamžiku, kdy bude mít banka důkladnou analýzu všech skutečností," podotkl Rampl.