Nerostné bohatství protestujících arabských zemí

ALŽÍRSKO – Alžírsko disponuje desátými největšími zásobami zemního plynu na světě a patří i do desítky největších exportérů této suroviny. Ze země pochází asi 11 procent plynu, který se spotřebuje v Evropě; Itálie například kryje dodávkami z Alžírska většinu své spotřeby této suroviny.

 

BAHRAJN – Hlavními průmyslovými obory tohoto malého ostrovního státečku jsou těžba ropy a zemního plynu; petrochemický průmysl tvoří kolem 30 procent HDP, celosvětově ale zatím země není v ropném hospodářství tak významná, přesto je považována za strategický uzel.

 

EGYPT – Egypt je jedním z deseti největších světových vývozců zkapalněného zemního plynu (LNG), značnou část produkce ale spotřebovává sám. Ropy mnoho nevyváží.

 

LIBYE – Hospodářství je plně závislé na těžbě ropy a jejím vývozu, který tvoří asi 70 procent HDP, přes 90 procent exportních příjmů a přes 80 procent příjmů státního rozpočtu. Libye, která je od roku 1962 členem OPEC, je 12. největším světovým exportérem ropy, asi čtvrtina exportu putuje do zemí EU, a disponuje osmými největšími ověřenými zásobami ropy na světě. Z afrických zemí má zásoby největší.

 

MAROKO – Jednou z hlavních součástí průmyslu je těžba nerostných surovin, a to zejména fosfátů. Maroko (hlavně Západní Sahara) disponuje 75 procenty světových zásob této suroviny, je největším exportérem fosfátů (28 procent) na světě a v těžbě Maroku patří třetí místo (pokrývá asi 20 procent světové těžby).

 

TUNISKO – Země je pátým největším těžařem fosfátů na světě.

Ceny ropy se kvůli eskalaci napětí v Libyi a dalších zemích arabského světa dostaly v posledních dnech do nebezpečného pásma, kde už začínají ohrožovat proces oživení globální ekonomiky. Řekl to v úterý hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura je proto podle něj připravena vydat pokyn k uvolnění zásob ropy z nouzových rezerv, což naposledy učinila v roce 2005 v reakci na poškození infrastruktury po hurikánu Katrina v USA.

"Ceny ropy teď představují pro oživení globální ekonomiky velké riziko," řekl Birol novinářům na energetické konferenci v Indonésii. "Proces oživení globální ekonomiky je v současné době velmi křehký, a to hlavně v zemích OECD," dodal.

Cena severomořské ropy Brent se v pondělí vyšplhala nad 108 dolarů, kde byla naposledy v létě 2008. Rychle ji nyní dohání americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která ještě před týdnem stála zhruba 85 dolarů a teď je asi na 95 dolarech.

Trh reaguje především na zprávy z Libye, která je klíčovým vývozcem ropy a kde nyní propuklo povstání. Jedna z velkých těžebních firem už snížila těžbu o 100 000 barelů, což je zhruba šest procent denní produkce Libye.

Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu a za normálních okolností denně vytěží kolem 1,6 milionu barelů suroviny. Z toho kolem 1,1 milionu barelů denně vyváží. Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a 12. největším na světě. Zásoby ropy má ze všech afrických zemí největší.

"Pokud bude násilí pokračovat, mohla by ropa v krátké době bez problémů zdražit o dalších deset dolarů," poznamenal v pondělí ředitel asijské součásti organizace Action Economics David Cohen.

"Může to být vážnější než íránská krize v roce 1979," tvrdí Paul Horsnell z Barclays Capital. "Tehdy to byla revoluce v jedné zemi, tady máme několik zemí najednou."

Analytik společnosti Mitsubishi Tony Nunan řekl, že zprávy o přerušení vývozu ropy je nutné brát velmi vážně. Ještě větším problémem podle něj bude, pokud se nepokoje rozšíří do Saúdské Arábie. Ta je z hlediska vývozu ropy klíčovou zemí v rámci kartelu OPEC.

Řada evropských ropných společností začala z Libye stahovat zaměstnance a na místě nechává jen nezbytný technický personál. K těmto krokům zatím přistoupily firmy jako  OMV, Statoil nebo Royal Dutch Shell, jak uvádí BBC. Evakuovat část ze svých 140 pracovníků se v nejbližších dnech chystá i BP.

Dražší ropa ve spojení s posilujícím dolarem musí znamenat zdražení benzinu a nafty, píše ve svém komentáři analytička Markéta Šichtařová. Podle analytiků by se zdražení na českých čerpacích stanicích mohlo pohybovat kolem třiceti až čtyřiceti haléřů na litr. Další růst cen ropy by vyvolal tlak na celkové zvyšování cenové hladiny v ekonomice.

Ceny ropy během nepokojů v arabském světě stouply už o téměř deset procent.

Nepokoje v Libyi už si vyžádaly více než 200 lidských životů a právě kvůli eskalaci násilí se některé nadnárodní energetické podniky rozhodly z Libye stáhnout část zaměstnanců. Těžbu se snaží zachovat, avšak zprávy o výpadku až 100 000 barelů vedou obchodníky k obavám, že těžba se může snížit ještě víc.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

burza typ kontrakt aktuální cena předchozí závěr
Londýn - ICE Brent duben 107,75 105,74
New York - Nymex WTI březen 93,48 91,42