Info

3,8 milionu

Tolik je v Česku lidí narozených před rokem 1977. Právě této skupiny lidí se reforma penzí nejvíce dotkne.

58 miliard

Tolik korun má podle propočtů vlády vynést sjednocení DPH.

50 miliard

Takový bude letošní schodek penzijního systému.

Proč se vlastně reforma dělá?

Současný průběžný důchodový systém se dostává kvůli stárnutí populace do stále vyšších schodků. Dlouhodobě je neudržitelný. Převod části peněz do fondů, ve kterých si každý spoří na vlastní důchod, by za několik desetiletí mohl tento problém zmenšit.

Jak vypadá navrhovaná reforma?

Lidé se budou moci rozhodnout, zda tři procenta ze svého sociálního pojištění, což odpovídá zhruba třem procentům hrubé mzdy, převedou ze současného průběžného důchodového systému do penzijních fondů. Pokud se rozhodnou, že ano, budou k tomu ale muset přidat ze svého ještě částku odpovídající dvěma procentům. Člověk bude nadále dostávat také důchod ze současného průběžného systému, základ pro jeho výpočet se mu ale sníží o přesměrovaná tři procenta.

Dokdy se budu muset rozhodnout, jestli začnu spořit ve fondech?

Do 35 let věku. Do konce příštího roku se ale budou moci do fondového systému přihlásit i lidé starší 35 let.

Je mi více než 35, mám se přihlásit ke spoření ve fondovém systému?

Vše záleží na přesných podmínkách spoření ve fondech. Například na výši poplatků či toho, kam budou fondy investovat. Zatím nic z toho není známo a je možné, že přesné údaje budou až na konci příštího roku.

Je mi méně než 35 let, mám se rychle přihlásit ke spoření ve fondech, nebo vyčkat?

Opět záleží na přesných podmínkách spoření ve fondech. Obecně lze ale říci, že při dobrém nastavení podmínek je výhodnější spořit do fondů delší dobu.

Jak vysoké budou státní důchody z průběžného systému a jak se budou vypočítávat?

Momentálně to zatím nikdo neví. Jasno by snad mohlo být po jednání vlády tuto středu.

Bude spoření ve fondech výhodné pro lidi s vyššími, nebo nižšími příjmy?

Pravděpodobně budou fondy výhodné spíše pro lidi s vyššími příjmy.

Bude za mě platit stát do penzijních fondů, i když budu bez práce, na mateřské nebo v invalidním důchodu?

Ne, stát za nikoho v tomto případě platit nebude. Zároveň ovšem v těchto případech nebude člověk přihlášený do fondového systému platit do něj příspěvěk. O to ovšem nakonec dostane nižší penzi.

Které typy fondů budou a jaké budou mít výnosy?

Uvažuje se o čtyřech typech fondů, z nichž jeden bude investovat patrně jen do českých státních dluhopisů. Fondy budou rozděleny podle stupně rizika. Další podrobnosti zatím nejsou rozhodnuty.

Zaručí mi stát vyplácení důchodu z penzijních fondů?

Patrně ne, vzhledem k tomu, že jde o dobrovolné spoření. Nicméně je pravděpodobné, že bude existovat určitá regulace fondů, zvyšující jejich bezpečnost.

Jaké budou poplatky za vedení účtu v penzijním fondu?

Jde o jednu z velkých otázek, na kterou zatím neznáme odpověď. Právě na tom může záviset, zda bude spoření do fondů výhodné, nebo ne, a případně pro koho.

Budu si moci peníze z fondů vybrat jednorázově?

Ne. Zatím se počítá s tím, že po dosažení určité hranice bude buď penzista dostávat doživotní rentu, nebo si určí počet let, po které chce dostávat z fondu měsíční důchod.

Mohu si zvolit, že mi fondy začnou důchod vyplácet dříve, než začnu dostávat důchod ze současného státního systému?

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka to zatím není jisté, nicméně se o tom uvažuje. Patrně však půjde zvolit výplatu naopak od pozdějšího data, než bude oficiální hranice odchodu do důchodu.

Mohu si zvolit, že budu posílat peníze do fondů přímo, nebo to za mě bude někdo dělat?

Peníze by měly jít přes Jednotné inkasní místo, pravděpodobně by se o jejich posílání nemusel, stejně jako u současného systému, člověk starat.

Budou se peníze ve fondech dědit?

Ano, zatím se uvažuje o tom, že to bude možné. Dědicové je ovšem nedostanou v hotovosti, nýbrž jako součást svého například vdovského nebo starobního důchodu.

Z čeho se současná reforma zaplatí?

Přechod k částečnému spoření ve fondech by znamenal výpadek financí v současném průběžném důchodovém systému. Vláda jej chce zaplatit ze zvýšení sazby DPH na 20 procent.

Bude zvýšení sazby DPH stačit na zaplacení přechodu na fondový systém?

Vláda patrně získá zvýšením DPH několikanásobně více peněz, než bude potřeba na důchodovou reformu. Ministři odhadují, že na důchodovou reformu bude třeba ročně 20 miliard korun. Někteří experti se domnívají, že to nebude více než 10 miliard, podle výpočtu HN vycházejí pravděpodobné náklady na 15 miliard. Vláda tvrdí, že zvýšená DPH vynese ročně 58 miliard korun. Ekonom David Marek z firmy Patria Finance odhaduje výnos na 70–75 miliard.

Znamená penzijní reforma vyšší inflaci?

Ano, ale nejde o důsledek penzijní reformy. Inflace vzroste kvůli vyšší DPH. Odbory tvrdí, že inflace dosáhne až pěti procent, odhady ekonomických analytiků se pohybují od 1,5 do 2,5 procenta. Česká národní banka se bude snažit udržet svými zásahy inflaci dlouhodobě pod dvěma procenty.