Jaký je vládou schválený návrh penzijní reformy? Ekonom Ondřej Schneider ho označil za tak opatrný, až je nepodstatný. Vládní návrh bude ještě nutné dopracovat. Už nyní má několik slabých míst:

1. Prostředky nasměrované do fondů jsou příliš malé

Peníze vyplácené z fondů budou oproti prostředkům ze státního průběžného systému tvořit jen malou část vyplácených penzí. Nepomohou výrazně vyrovnat se s hlavním problémem současného systému. Totiž nedostatkem prostředků, který vzniká kvůli klesajícímu počtu lidí v produktivním věku přispívajících na důchody penzistům.

2. Reforma zatím nemá širokou podporu

Pokud má reforma fungovat, musí mít lidé jistotu, že se podmínky nebudou měnit celá desetiletí. Proti reformě ale o víkendu vystoupili odboráři a nejsilnější opoziční strana - sociální demokracie - si stěžuje, že s ní návrh nebyl konzultován. Vláda má na konzultace s opozicí čas do konce března, kdy chce předložit podrobný návrh reformy.

3. Spojení jednotné DPH a reformy je nelogické

Vláda chce získat prostředky na reformu ze zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty na 20 %. Ze zvýšené daně se ovšem vybere mnohem víc peněz, než bude na reformu potřeba.

4. Dobrovolnost může být problém

Vláda navrhuje dobrovolné spoření v penzijních fondech. Jde ale o dobrovolně-nedobrovolný systém. Fondy, do kterých bude možné peníze poslat, budou totiž zřejmě přísně regulovány. Navíc může dojít k tomu, že do fondů pošlou své peníze hlavně bohatší lidé. Jejich příspěvky zmizí ze současného průběžného systému, a tak se jeho problémy jen prohloubí.

5. Ďábel ukrytý v malých a dosud neznámých detailech

Není jasná řada podrobností, jako jsou poplatky za spoření ve fondech nebo to, kam budou moci fondy investovat. Právě tyto "detaily" mohou rozhodnout o úspěšnosti reformy. Vláda je má zveřejnit v příštích týdnech a měsících.