Podpis dohody německé společnosti Volkswagen a ruské firmy GAZ o výrobě automobilů v Rusku se čeká tento týden. V rozhovoru pro list Financial Times to řekl Siegfried Wolf, předseda společnosti Russian Machines, která je majitelem automobilky GAZ. Dohoda by měla zahrnovat i produkci modelů české automobilky Škoda Auto.

O plánech firem Volkswagen a GAZ na společnou výrobu aut v Rusku informovaly minulý týden zdroje agentury Reuters. Podle nich by měl mít společný závod kapacitu 300 000 vozů ročně a vyrábět kromě škály modelů VW rovněž vozy Škoda Octavia a Yeti.

"Dohoda musí být podepsána do konce tohoto měsíce," řekl Wolf. "Musíme do konce měsíce informovat vládu o tom, s kým se spojujeme," dodal. Nepotvrdil však, zda dohody mezi firmami Volkswagen a GAZ již bylo dosaženo. Společnost Volkswagen podle listu uvedla, že s firmou GAZ nadále jedná, odmítla však poskytnout podrobnosti o svých plánech.

GAZ je součástí impéria miliardáře Olega Děripasky. Společnost vyrábí hlavně lehké užitkové vozy. V minulosti měla automobilka v plánu vstoupit do aliance s německým Opelem v rámci společné nabídky na převzetí, kterou předložily ruská Sberbank a kanadská Magna International. Z dohody však nakonec sešlo a GAZ zůstal bez zahraničního partnera.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. V loňském roce firma zvýšila celosvětový prodej o 13,5 procenta na rekordních 7,14 milionu vozů.

Celkový prodej automobilů v Rusku loni díky oživení ekonomiky a programu šrotovného stoupl o 30 procent na 1,91 milionu vozů po předloňském propadu o zhruba polovinu. Podle předpovědi poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers by se prodej osobních aut v Rusku měl letos zvýšit o 20 až 35 procent, hlavně díky šrotovnému.

Z oživení poptávky po autech v Rusku těží i Škoda. Loni v Rusku prodala 45 631 vozů, o 38 procent více než v předchozím roce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru