Ministrova reakce

Obsah trestního oznámení podaného minulý týden ministerstvem financí kvůli prodeji Investiční a Poštovní banky svým aktivním vystoupením na obranu pověsti České národní banky ovlivnil její guvernér Miroslav Singer.

Přestože ministr financí Miroslav Kalousek koncem loňského roku oznámil, že kvůli IPB podá trestní oznámení nejen na členy Zemanovy vlády, ale i na někdejšího šéfa ČNB Josefa Tošovského a nuceného správce IPB Petra Staňka, okruh podezřelých osob ze spáchání dvou trestných činů nakonec v oznámení vymezen není.

Ministerstvo v oznámení, na jehož vzniku se podle informací HN podílela právní kancelář Weil, Gotshal & Manges, pouze navrhuje vyslechnout šéfa ČSOB Pavla Kavánka a dva bývalé ministry financí Pavla Mertlíka a Bohuslava Sobotku.

Singer přitom v polovině ledna napsal pro HN článek, v němž roli ČNB při převzetí IPB obhajoval a upozornil, že žádný tribunál pochybení ČNB nepotvrdil.

Kalousek v rozhovoru pro HN potvrdil, že se Singrem o roli ČNB hovořil, ale výslednou podobu trestního oznámení podle něj ovlivnili hlavně právníci. Singer se k jednání s Kalouskem vyjadřovat nechce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru