Přestože je Miroslav Kalousek jako ministr financí zodpovědný za přípravu sjednocení sazeb DPH, které chystá vláda kvůli důchodové reformě, některým detailům nerozumí. Jde o ty oblasti potravin, které zůstanou v nižší sazbě. Uvedl v televizní debatě Otázky Václava Moravce.

"Odpovím vašim divákům, kteří vám psali, že tomu nerozumí. Poctivě jim chci říct, že já tomu také nerozumím," řekl Kalousek a ujišťoval, že zoufale bojoval za to, aby byla sazba DPH pouze jedna. Podle návrhu by do nižší desetiprocentní sazby měly patřit chléb; mléko, ale bez ostatních mléčných výrobků; brambory; syrová a nezpracovaná zelenina, ale ne ovoce; nezpracované ryby; dětská mléčná výživa a potraviny pro pacienty s cukrovkou a dalšími metabolickými problémy.

"Cenový pohyb, který by u komodit nastal, by byl na výdajové straně kompenzován důchodcům a sociálně slabším rodinám s dětmi," tvrdí ministr, který podle svých slov "zoufale bojoval, aby ta sazba byla jenom jedna".

Výjimky si vymínily jakou součást dohody o reformě koaliční Věci veřejné, které měly původně připraven ještě delší seznam výjimek. Podle Kalouska pak bylo sedm ústupků cenou za dohodu, že DPH může být zvýšena.

I když navržený systém podle něj nedává logiku ani ekonomickou, ani sociální. Je to však podle něj nutné z politického hlediska. "Kdybychom to kompenzovali jen těm potřebným, tak by to dostali jen oni, takhle si koupíme o něco levnější ryby i my dva," zdůvodnil to ministr Moravcovi.

Inflace vzroste

V debatě se také diskutovalo o dopadu sjednocení DPH na spotřebitelské ceny. Podle odborů inflace vzroste o čtyři procentní body, prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Ministerstvo financí již v pátek uvedlo, že očekává skokové promítnutí do inflace meziročně asi o tři procenta.

"Navýšení inflace podle našich propočtů bude dělat kolem čtyř procent nad stanovenou inflaci, která je dnes odhadovaná," řekl Zavadil. U důchodců, dle jejich spotřebitelského koše, by podle něj měla inflace vzrůst ještě o jeden procentní bod více. Celkem by tak po zavedení jednotné sazby DPH mohla inflace v České republice dosáhnout více než šesti procent.

Podle analytiků, které v pátek oslovila ČTK, by změny v DPH měly zvýšit o zhruba dva procentní body. Sjednocení sazeb by tak zvýšilo výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by měl být podle nich dopad do výdajů zřejmě ještě vyšší.

Podle odhadu institutu CERGE-EI však bude dopad zvýšení DPH na průměrnou domácnost činit více než 400 Kč za měsíc. Podle propočtů VV by se mělo zvýšení DPH u rodiny se dvěma dětmi projevit zhruba 500 korunami za měsíc, tedy 6000 ročně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru