Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 20 procent přinese výrazné zdražení tepla. Podle Teplárenského sdružení by některé domácnosti za dodávky tepla musely zaplatit až 2100 Kč ročně navíc. Pro sektor teplárenství může být vyšší sazba DPH likvidační, vyjádřil v pátek obavy ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

"Dopad do ceny tepla pro domácnosti se v případě zvýšení sazby DPH na 20 procent bude pohybovat mezi 35 až 60 Kč/gigajoule podle stávající ceny tepla," uvedl Hájek. "Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 Kč navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,65 miliardy Kč," dodal.

"Především pro sociálně slabé občany půjde o neúnosný skokový nárůst životních nákladů. Současně dojde ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem," řekl Hájek.

Podraží ovoce, zelenina ne

Proti plánu vládní koalice zatížit čerstvé ovoce zvýšenou sazbou daně z přidané hodnoty ve výši 20 procent je také Ovocnářská unie České republiky. Je podle nich nelogické, že čerstvá zelenina má ve snížené sazbě deseti procent zůstat a čerstvé ovoce ne. Zvýšení DPH u ovoce podle ovocnářů povede k jeho zdražení a snížení spotřeby. ČTK to v pátek řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Také cestovní ruch by byl podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury negativně ovlivněn vyšší DPH. Zvýšení sazby za ubytování o deset procent by české příjezdové turistice způsobilo velké potíže. Česko totiž stále platí za problémovou destinaci a výrazné zdražení cen ubytování si nemůže dovolit, řekl Okamura.

Snaha vlády o získání většího množství prostředků pro uskutečnění důchodové reformy by podle něho paradoxně mohla příjem do rozpočtu snížit.

Každý Čech si připlatí až 300 korun měsíčně navíc

Sjednocení sazeb zvýší výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. U starších lidí, kteří platí především za bydlení a potraviny, by měl být dopad do výdajů podle ekonomů zřejmě ještě vyšší.

"Z kusých informací se dá říct, že by zdražily zhruba necelé dvě třetiny potravin a položky spojené s bydlením. Když zjednodušeně propočítáme dopad na současné výdaje, tak by se celkově jednalo o částku navíc ve výši 250 až 300 korun na osobu a měsíc," uvedl Dufek. Inflaci by změny v DPH podle něj i odhadů dalších analytiků měly zvýšit o zhruba dva procentní body.

Podraží hromadná doprava

Také jízdné ve veřejné dopravě by mohlo zdražit, řekl prezident Svazu dopravy České republiky Jaroslav Hanák. Zvyšovat ceny, pokud návrh projde, plánují někteří autobusoví dopravci. Snížená desetiprocentní sazba DPH se nyní vztahuje na pozemní, leteckou i vodní veřejnou dopravu.

Autobusoví dopravci většinou promítnou změnu sazby DPH do cen jízdného. Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe budou ceny zvyšovat i s ohledem na konkurenci. "Tam, kde autobusy jezdí v rámci dopravní obslužnosti, stát na jedné straně vybere více na DPH, ale na druhé straně bude muset více zaplatit dopravcům," upozornil.

České dráhy se postupem pro případ sjednocení sazeb daně bodou teprve zabývat.

Podle premiéra Petra Nečase by sazby DPH měly být sjednoceny buď od počátku roku 2012, nebo od ledna 2013.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru