Pochybnosti kolem zakázky za 450 milionů

Vyhrála prázdná kancelář

Zakázku na stavbu pavilonu v nemocnici v Mladé Boleslavi vyhrála firma Neocity Ron. Na oficiální adrese nesídlí, nemá ani telefony. Přes společnost registrovanou na Kypru ji ovládají majitelé z Izraele.

Neumějí stavět - ale nevadí

Neocity Ron není stavební firmou, tu si musí teprve na stavbu najmout. Středočeskému kraji, který pavilon platí, to nevadí.

Údajně nejlepší cena

Kraj na stavbu nemá peníze, firma ji proto uhradí a kraj ji bude průběžně splácet. Které další firmy se soutěže zúčastnily a kolik nabídly, je ale tajné.

Rath o zakázce věděl

Krajské vedení se snaží od začátku vzbudit dojem, že zakázku si organizovala sama nemocnice. Ve skutečnosti o ní ale musel vědět i hejtman David Rath - investice jde z krajských peněz, navíc radní tento tendr i projednávali.

Hejtman David Rath utíká před nejpochybnější zakázkou své kariéry - tendru na stavbu nemocničního pavilonu za 450 milionů, který vyhrála neprůhledná firma bez zkušeností, zaměstnanců i bez kanceláře.

Zakázku HN podrobně popsaly ve středu: budovu interny má postavit firma Neocity Ron s kypersko-izraelským domicilem. A to za velkého utajení: jen pár zasvěcených smí vědět, kolik nabídly konkurenční firmy a kdo vlastně vítěze vybíral.

A zatímco v pondělí se vedení kraje snažilo vzbudit dojem, že celou zakázku měl na starosti ředitel mladoboleslavské nemocnice, podle zjištění HN musel hejtman David Rath o tendru vědět. Mluvit o něm ale nechce.

Ředitel: To je Rathova zakázka

Že se celá zakázka připravovala hlavně na středočeském úřadu, potvrzuje i ředitel nemocnice Ladislav Horák. "Výběrové řízení zadával v podstatě kraj," řekl ve středu Horák. A krajští radní - v čele s hejtmanem - také o celém tendru jednali a schválili ho.

Navíc logicky: nemocnice je akciová společnost vlastněná krajem. Těžko by si mohla sama rozhodnout, že utratí skoro půl miliardy, a ještě si libovolně vybrat, komu investici zadá. Rath sice ve středu vystupoval v regionálním rádiu a odpovídal po telefonu na otázky televize o sporu lékařů a vlády. HN ale telefon nebral a neodpověděl ani na esemesku s žádostí o rozhovor. Přitom má co vysvětlovat: jednak okolnosti zakázky, která půjde z veřejných peněz, a také, proč jsou údaje o tendru tajné.

Jediný, kdo o zakázce alespoň trochu otevřeně hovoří, je ředitel Horák, který byl u finálního výběru. Do soutěže se přihlásilo 14 firem, do užšího kola se jich dostalo pět. "Rozhodně nic zmanipulované nebylo, otvírání obálek proběhlo tak, jak má," ujišťuje Horák.

Ze 14 zájemců zbyli tři

Komisařům se nakonec dostaly na stůl tři nabídky. Dvě od renomovaných stavebních firem, třetí od neznámé Neocity Ron, která údajně nabídla o několik desítek milionů lepší cenu. Kraj totiž hledal nejen firmu, která pavilon postaví, ale také levné peníze: vítězná firma bude částečně stavět za své a kraj jí bude náklady splácet. Znamená to ale, že se Neocity Ron tedy bude muset nejdřív spojit se skutečnou stavební firmou. Podle obchodního rejstříku se zabývá pronájmem domů a bytů, na pražské adrese sídlí jen formálně a nejspíš nevykonává žádnou činnost. Takže kdyby se nemocniční stavba dostala do potíží, odpovídali by za ně majitelé tohoto "eseróčka" jen do 200 tisíc - výše základního kapitálu.

Jediné, co je dohledatelné, jsou aktivity sesterských společností Neocity. Jedna chystá už roky v Praze velkou bytovou výstavbu, dokončila zatím jen jeden menší projekt. Telefony v jejích kancelářích jsou dnes buď odpojené, nebo nastavené na záznamník.

Byli nejlevnější. A to stačí

Pozoruhodné přitom je, že všechny tyto pochybnosti nikomu nevadí. Jedinou podmínku vítězství - nejnižší cenu - totiž Neocity Ron splnilo. A to kraji stačí. "Víte co, pane redaktore, proběhlo regulérní výběrové řízení, a pokud firma splňuje požadavky, tak to je pro mě relevantní," říká Kateřina Pancová, šéfka krajské příspěvkové organizace, která zastřešuje všechny středočeské nemocnice.

Jenže o jednoznačně nejlepší nabídce se dá těžko mluvit, když Rath a spol. nechtějí zveřejnit, s čím šli do soutěže ostatní zájemci. Stejně tak nechtějí dát z ruky smlouvu a zveřejnit jména lidí, kteří ve výběrové komisi zasedli. "Nemůžeme jen tak zveřejňovat jména lidí, to prostě nejde," brání se Pancová.