Protikorupční policie navrhla obžalovat 54 lidí stíhaných kvůli rozsáhlým manipulacím s veřejnými zakázkami na ministerstvu obrany v letech 2005 až 2007. "Celkem 18 obviněných je stíháno kvůli účasti na zločinném spolčení. Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie," sdělil ve čtvrtek mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se obžaloba týká lidí spojených se zmanipulovanými zakázkami pro Vojenskou ubytovací a stavební správu. "Tento případ potvrzuje, že resort obrany byl v minulých letech dějištěm nestandardních praktik a manipulací v oblasti veřejných zakázek. Současně je toto rozhodnutí signálem, že se podobné praktiky přestávají vyplácet," sdělil Pejšek.

Parkanová: Napřed mediální haló a pak nic

"Není mi jasné, proč se celá věc táhne až do roku 2011," řekla exministryně Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL, dnes TOP 09), která v čele resortu stála od roku 2007 až do jara 2009.

"Krátce po svém nástupu na ministerstvo obrany v lednu 2007 jsem byla seznámena s tím, že policie podezírá skupinu podnikatelů a zaměstnanců ministerstva obrany z korupce," řekla ve čtvrtek. Na vyšetřování se tehdy podle ní podílela i Vojenská policie a ministerská inspekce a věc budila "velká očekávání".

"Bylo kolem toho veliké mediální haló. A pak se celá věc zavřela do hluboké tůně a nedělo se čtyři roky nic," poznamenala někdejší ministryně.

Obvinění jsou nyní stíháni zejména kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele, podvodům, pletichám při výběrových řízeních, porušování závazných pravidel hospodářského styku a přijímání úplatku.

Podle informací České televize (ČT) vysoce postavení úředníci ministerstva obrany vypisovali zakázky "na klíč" jednotlivým stavebním firmám. Za to od společností dostávali provize. Zakázky se týkaly výstavby nových objektů nebo rekonstrukcí těch stávajících. Zmanipulována byla údajně i samotná výběrová řízení, do nichž se některé z firem hlásily jen "na oko", za což se později dostaly k jiným zakázkám, uvedla ČT.

Uvedené praktiky vedly u 18 z 54 lidí k obvinění z účasti na zločinném spolčení. Deset z nich bylo podle České televize zaměstnáno přímo na ministerstvu obrany.

30 zmanipulovaných tendrů za 300 milionů

Policie obžalované stíhala v kauze zakázek pro vojenské ubytovací a stavební správy. Byli obviněni z toho, že údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun. Třetina z nich je kvůli vzájemným vazbám obviněna ze zločinného spolčení. Korupci v armádě vyšetřovala policie v Litoměřicích, v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích či Praze.

V polovině loňského roku Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil první kartel při zadávání veřejných zakázek v Česku na vojenské ubytovací a stavební správě v Litoměřicích.

Společnosti úřad pokutoval za vzájemnou koordinaci jejich nabídek ve výběrovém řízení, v němž Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice hledala provozovatele armádních ubytoven. Objem zakázky podle ÚOHS činil zhruba 12 milionů korun.

Organizátor kartelu například rozesílal částečně vyplněné formuláře obsahující jak nabídkové ceny pro jednotlivé ubytovny, tak ceny celkové. Ceny, které se posléze objevily v nabídkách uchazečů, přesně odpovídaly částkám, jež byly uvedeny v těchto formulářích.

V době, které se vyšetřování týká, tedy v letech 2005 až 2007, byli ministry obrany postupně Karel Kühnl, Jiří Šedivý a Parkanová. Náměstky byli mimo jiné Martin Barták (2006-2009) a Jaroslav Kopřiva (2003-2010). Barták je mimo jiné aktérem kauzy údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra. Bývalý velvyslanec USA v Česku a člen vedení automobilky Tatra William Cabaniss ho obvinil, že po něm chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou. Barták to popírá.

Kopřiva zase od loňského roku čelí podezření, že vyjednával provizi za nákup minometů.