Komerční banka v loňském roce meziročně zvýšila čistý zisk o 21,1 procenta na 13,33 miliardy korun. Ke zlepšení přispěly mírný nárůst výnosů, další úspory provozních nákladů a značné snížení nákladů rizika. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků.

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividendy ve výši 270 korun na akcii, což je o sto korun více než loni. Banka by tak na dividendách rozdělila 10,263 miliardy korun.

Jen na poplatcích vydělala banka 8 miliard

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 0,9 procenta na 21,431 miliardy korun. Příjem banky z čistých poplatků a provizí se meziročně zvýšil o 2,5 procenta na 8,038 miliardy korun.

Celkové náklady rizika loni klesly o 39 procent na 3,1 miliardy korun. K jejich snížení podle banky přispělo neustálé zpřesňování standardů řízení rizik, stejně tak jako postupné zlepšení makroekonomické situace v České republice.

"Pokrok byl méně výrazný v segmentech drobného bankovnictví, které bylo ovlivněno přetrvávající vysokou mírou nezaměstnanosti a utlumeným trhem nemovitostí. Vývoj v podnikovém segmentu na druhou stranu potvrdil, že dobrá výkonnost exportních odvětví přispěla ke stabilizaci a oživení činnosti v širší ekonomice," uvedla banka.

Vydělala i matka

Výrazně se zvýšil i čistý mateřské francouzské bankovní skupiny Société Générale. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl v meziročním srovnání téměř čtyřnásobně na 874 milionů eur (zhruba 23,3 miliardy korun) ze 221 milionů eur o rok dříve.

Většinový vlastník české Komerční banky vysvětlil v dnešní zprávě toto zlepšení dobrým výkonem domácí divize služeb pro běžné klienty, jejíž výsledky vyrovnaly propad na trhu dluhopisů pod tlakem dluhové krize v eurozóně.

Celkové výnosy společnosti se zvýšily o 34 procent na 6,9 miliardy dolarů. Výsledky mírně překonaly odhady analytiků. Banka rozhodla o výrazném zvýšení dividendy na 1,75 eura na akcii z dosavadních 0,25 eura.

Zlepšený výkon Société Générale kontrastoval se čtvrtletním zhoršením u konkurentů jako Credit Suisse nebo Goldman Sachs, v jejichž výsledcích za poslední čtvrtletí se negativně projevily turbulence na evropském trhu dluhopisů. V listopadu se dluhová krize projevila v Irsku, které muselo požádat o finanční pomoc, poté se obavy z neschopnosti splácet dluhy přesunuly na portugalské dluhopisy.