Američané se obávají vysokých cen benzinu. Podle některých analytiků by letos v létě podobně jako v roce 2008 mohly opět překročit magickou hranici čtyř dolarů za galon (zhruba 18 korun za litr). Bylo by to stále výrazně méně, než kolik stojí benzin v Česku. Pro obyvatele Spojených států, kteří automobily jezdí mnohem více a dále, by ale šlo o citelné zdražení.

Ceny jsou nyní nejvyšší od roku 2008. V současnosti se průměrná cena za benzin v USA pohybuje kolem 3,13 dolaru za galon, u výrazně méně používaného dieselu je to 3,52 dolaru za galon. Meziročně jde o nárůst o 50, respektive 68 centů na galon.

V Kalifornii jsou ceny podle deníku San Jose Mercury News tradičně ještě vyšší. Mnoho řidičů tak už nyní znepokojují. „Když se podívám na cenu za galon, vypadá to špatně. Mám obavy, jak na tom budou lidé, kteří musejí hodně řídit anebo mají nízké platy. Zdraží to také jídlo a všechno ostatní,“ řekla listu Joy Davisová z kalifornského Castro Valley.

V San José se nyní platí za galon v průměru kolem 3,45 dolaru. Podle některých analytiků se rychle blíží doba, kdy tato cena bude lidem připadat nízká. „Ceny benzinu v San José prolomí hranici čtyř dolarů někdy v dubnu nebo květnu,“ míní Patrick DeHaan, který pracuje pro server gasbuddy.com sledující ceny pohonných hmot.

Americké ministerstvo pro energie nedávno předpovědělo, že v celých Spojených státech letos benzin v létě v průměru bude stát 3,24 dolaru. Šance, že cena prorazí čtyřdolarovou hranici, je prý desetiprocentní. San José Mercury News nicméně připomínají, že federální předpověď bývá tradičně konzervativní.

Poptávka po autech na hybridní pohon roste

Již nyní ale vyšší ceny benzinu komplikují situaci některým firmám. Kolem svátku svatého Valentýna je pocítilo například květinářství We 3 Girls z města Marion ve státě Illinois. Rozváželo totiž hodně květin. Zatímco dříve to dělalo zadarmo, nyní si účtuje poplatek. „Osobně si pokaždé vezmu prášky na srdce, než jedu tankovat,“ řekla televizní stanici WSIL majitelka květinářství Brenda Lawlerová.

Na obavy Američanů z drahého benzinu zareagovali někteří prodejci aut. Například v Iowě podle listu Telegraph Herald zdůrazňují u vozů zejména spotřebu. Zaznamenali také nárůst zájmu o automobily na hybridní pohon, který loni polevil, když na podzim zlevnil benzin. „Vzhledem k tomu, že se v poslední době znovu mluví a píše o cenách benzinu, zajímají se lidé o změnu. Bojí se budoucnosti, a zajímají se tak o hybridy,“ řekl listu Otis Oyen, který prodává auta v městě Dubuque.

Ceny ropy na světových trzích tento týden pokračovaly v růstu a severomořský Brent se dostal nad hranici 102 dolarů za barel. Zvyšování cen pomáhá statistika z Číny, která ukázala na růst dovozu ropy, a z části také přetrvávající neklid na Blízkém východě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru