Lichtenštejnsko je jednoznačně daňovým rájem, kde leží české peníze, tvrdí šéf Generálního finančního ředitelství Jan Knížek. Na rozdíl od jiných se však Česko s touto zemí zatím nedokázalo dohodnout na kontrole úniků.

Státu ročně unikají do tzv. daňových rájů na daních desítky miliard korun, přesnější vyčíslení je však podle Knížka věštěním z křišťálové koule. "Může to oscilovat kolem 100 miliard ročně," říká Knížek.

Jedná se tak asi o dvě třetiny ročního deficitu státního rozpočtu. Nejvíce podvodů se týká DPH, dále pak přelévání peněz do daňových rájů. V nich Česko údajně nevybočuje z celosvětového trendu.

"Celá řada firem má sídlo v zahraničí, nejvíc v Holandsku, které má relativně nízké zdanění a proto na sebe nabalilo sídla většiny evropských nadnárodních společnostní," uvedl Knížek.

A právě jedním z daňových rájů, kam míří velká část českých peněz, mnohdy ne zrovna legálně vydělaných, je Lichtenštejnsko. Jednání o spolupráci s knížectvím jsou však na začátku.

"Problém byl v tom, že kdyby začala jednat daňová správa s Lichtenštejnskem jménem České republiky, v ten moment bychom uznali nárok lichtenštejnského knížete na jižní Moravu a přilehlé polnosti," řekl Knížek.

"Takže zatímco všichni už jednali, my jsme museli čekat, než česká diplomacie uzavře vztahy s Lichtenštejnskem," dodal.

Česká republika se po kritice OECD zaměřuje i na jiné daňové ráje. Česko nedávno dojednalo první dvě dohody o výměně informací s tzv. daňovými ráji, a to s ostrovy Guernsey a Man.

Na základě těchto smluv bude moci ČR získat informace potřebné pro správu daní, tedy zejména možnost prověřit, zda příjem nebo majetek Čechů nebo tuzemských firem byl řádně zdaněn. Tato rodina "otevřených zemí" by se měla již v brzké době rozšířit i o další země.

"Máme velmi pokročilé jednání s Panenskými ostrovy, Jersey a Bermudami. To jsou poměrně významné daňové ráje," řekl Knížek. "Další, kde jsme hodně rozpracovaní, jsou Seychely, Kajmanské ostrovy, San Marino a Bahamy."