Stanislav Lachman alias "pan ETA" odešel do designérského nebe. Ve věku nedožitých 90 let zemřel 5. února v Jablonci nad Nisou.

Jeho dílo znamenalo v českém designu totéž, co představuje Josef Lada pro české malířství. Ladovi se povedlo vytvořit pravzor české krajiny, pohádkové zimy nebo venkovské pohody, s nimiž se každý může ztotožnit.

Lachman zase navrhl vysavače, mixéry či fény, které po celou druhou polovinu minulého století patřily k výbavě drtivé většiny českých domácností.

Na kontě Stanislava Lachmana je autorství přes 1200 návrhů průmyslových výrobků, z nichž se tři čtvrtiny opravdu realizovaly. Designérem na plný úvazek se stal v roce 1952 – tehdy nastoupil do Kovotechny, konstrukčního a vývojového ústavu pro všechny národní podniky, které se zabývaly výrobou spotřebního zboží.

Podle jeho návrhů vyráběli zejména v podniku Elektro Praga Hlinsko (dnes ETA – pozn. red.), Novoborských strojírnách a různých výrobních družstvech, celkem asi v osmi desítkách závodů. V roce 1971 přešel do podniku Prago-Union, od roku 1982 byl hlavním designérem v UTRIN Praha.

V roce 2001 byla v Národním technickém muzeu v Praze realizována retrospektivní výstava jeho výrobků a roku 2006 byl za celoživotní dílo uveden Akademií designu České republiky do Síně slávy Czech Grand Design.

Mezi nejznámější realizované návrhy se řadí páková baterie ovládaná nohou z roku 1948, kuchyňský mixér z roku 1954, elektrický vysoušeč vlasů EM 521 z roku 1956 a žehlička ETA 211 s několika novátorskými patentovanými řešeními – kosodélníkovou žehlicí plochou a odkládáním na bok z roku 1973.

 

Designérské milníky Stanislava Lachmana

19541956197320012006

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru