Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Rozhodnutí egyptského prezidenta Husního Mubáraka neodstoupit, ale pouze předat pravomoci svému zástupci, je pro zahraniční investory tou nejhorší zprávou, jakou mohli dostat.

Shodují se na tom analytici, kteří dění v Egyptě sledují. Investoři očekávali, že Mubárak oznámí rezignaci a vytvoří tak podmínky k ukončení nepokojů. Ty trvají od konce ledna a vyžádaly si už stovky mrtvých.

"Myslím, že ten člověk tu chudou ekonomiku úplně zničí," řekl hlavní ekonom finančního ústavu Banque Saudi Fransi John Sfakianakis. "To sdělení, které učinil, bylo přesným opakem toho, co mezinárodní investiční komunita očekávala," řekl. Zatímco minulý týden se nepokoje trochu zklidnily, teď se podle Sfakianakise vše vrací k horšímu.

Akciová burza v Káhiře je od konce ledna zavřená a po několika odkladech by měla být znovu otevřena tuto neděli. Sfakianakis ale předpokládá, že po čtvrtečním Mubárakově oznámení nelze čekat jiný vývoj než silný výprodej a tedy i propad cen.

V ulicích Káhiry a v některých dalších velkých městech se už více než dva týdny konají protivládní demonstrace, které požadují Mubárakův odchod a změnu režimu. Dosavadní odpor režimu už ale způsobil, že mnoho investorů se z Egypta stáhlo a berou s sebou také investice. Obavy z krachu na tamní burze tak ještě sílí, poznamenala agentura AP.

Nepříznivé vyhlídky přitom pro Egypt přicházejí v nejméně vhodnou dobu. Vláda se v minulých dnech snažila několikrát prodat státní dluhopisy, vždy se ale setkala s nezájmem zahraničních investorů. Spoléhat musela pouze na banky, v nichž má kontrolu stát. Za poslední tři dny už nabídla krátkodobé cenné papíry dvakrát, k tomu se ale musí potýkat s propadem kurzu egyptské libry, která vůči dolaru spadla na šestileté minimum.

Nepokoje v Káhiře propukly v úterý 25. ledna a hlavní index tamní burzy v dalších dvou dnech, do čtvrtka 27. ledna, spadl přibližně o 17 procent. Čtvrtek je v Egyptě posledním dnem pracovního týdne, v pátek a sobotu se trh sice mohl připravit na další transakce, burza už se ovšem neotevřela. Události ale stačily ovlivnit dění na dalších burzách v regionu a oslabily ceny dalších investic, které se specializují na Egypt.

Ekonom investiční banky EFG-Hermes Vaíl Zijáda řekl, že Mubárakovo sdělení spustilo na náměstí Tahrír, kde se demonstranti scházejí, nebývalý hněv. Ještě před eskalací napětí Zijáda očekával, že akciový trh po opětovném zahájení obchodování sice klesne, krachu se ale vyhne. "Myslím, že to hned tak neskončí. Lidí přibývá," řekl nyní.

Nepokoje a bezpráví v Egyptě hned v prvních dnech protestu na káhirském letišti uvěznily tisíce turistů a dalších cestujících. Egypt odhaduje, že nepokoje už jej na ztracených příjmech z turistiky přišly na jednu až 1,5 miliardy dolarů (od 18 do 27 miliard Kč). Ekonomové tvrdí, že tato čísla jsou patrně nadnesená, souhlasí ale, že pokud se nepodaří situaci co nejdříve vyřešit, dopady na ekonomiku budou katastrofální.