Postupné oživování ekonomiky ve Spojených státech může podle ekonomů letos v zemi zvýšit počet rozvodů. Americké páry, které už spolu nechtějí žít, si to opět mohou dovolit. Během nedávné recese si Američané podle statistických údajů naopak často nákladný rozvod nezřídka rozmysleli. Informovala o tom na svých webových stránkách rozhlasová stanice NPR.

Mezi roky 2006 a 2009 tak rozvodů ve Spojených státech ubylo o sedm procent. Podle stanice to pocítili rozvodoví právníci po celé zemi. Začíná se to ale měnit. "Aktivita naší firmy během posledních šesti měsíců vzrostla možná o 20 až 25 procent," řekl NPR například washingtonský rozvodový právník Sandy Ain.

Lidé si půjčují, aby vyplatili partnera

Podle něj jeho kancelář nezvládá příval telefonátů zájemců o rozvod. Za nárůstem počtu rozvoduchtivých lidí vidí několik příčin. "Jednou z nich je to, že jsou dostupnější půjčky. Banky zase začaly půjčovat peníze," podotkl právník. Lidé tak mají opět přístup k penězům, kterými mohou vyplatit partnera, například za podíl na společném domě anebo firmě.

Další velkou změnou je zotavení akciového trhu, jehož hodnota se od velkého propadu během recese téměř zdvojnásobila. Podle stanice NPR lidé díky tučnějším důchodovým fondům a spořicím účtům více věří, že se zvládnou postavit na vlastní nohy.

Posledním důležitým faktorem je pak potlačovaná poptávka, uvedla NPR. "Když je někdo připravený nechat se rozvést, obecně nechce čekat dva nebo tři nebo čtyři roky, než je po všem," řekla stanici Linda Vikenová z Americké akademie právníků zabývajících se manželstvím.

Ekonomický cyklus přitom podle NPR může hrát při vyrovnání manželů klíčovou roli. Někteří právníci tak určitým klientům doporučují, aby rozvod nechali až na lepší časy. Zda již nastal správný okamžik, podle Vikenové záleží na různých faktorech. "Pokud například jednomu připadne dům a druhému firma, další kroky velmi záleží na hodnotě těchto aktiv," podotkla.

Často je totiž cílem vyrovnání, aby každý z partnerů měl polovinu společného majetku. Pokud tak třeba manželovi připadne firma, která během recese ztratila na hodnotě, pravděpodobně dostane větší část dalších věcí, jež dvojice vlastní společně. Vyrovnání je navíc konečné. Pokud firma s oživením ekonomiky nabude na hodnotě, již se jeho podmínky nemění.

Společné kreditky

Během recese se také například změnil postoj bank ke společným kreditním kartám. Zatímco dříve finanční ústavy ochotně nechaly kartu přepsat na jednoho partnera, během ekonomického propadu u ní chtěly jako dlužníky ponechat oba. Měly tak větší jistotu, že se dočkají splacení půjčených peněz.

Recese ale pouze lidi neodrazovala od rozvodů. Podle Brada Wilcoxe z organizace Národní projekt manželství horší časy vztahy mezi některými páry utužily. Problémy s penězi ale obecně manželství příliš nepřejí. Wilcox proto očekává, že se nyní budou více rozvádět chudí lidé, na které problémy ekonomiky dopadly nejvíce.

Spojené státy patří k zemím s největší mírou rozvodů na svět. Podle posledních dostupných údajů Organizace spojených národů jsou v tomto ukazateli páté na světě s 3,4 rozvodu na 1000 obyvatel.