Trojice luxusních automobilek ze sousedního Německa – Audi, BMW a Mercedes – začíná mít potíže s dodáváním některých modelů ke koncovým zákazníkům. Oblíbené jsou zejména BMW X3 a Audi A6.

"V našich továrnách pracujeme na plný výkon. Dokonce přemýšlíme o tom, že zavedeme výjimečné sobotní směny," uvedl v interview pro agenturu Bloomberg obchodní ředitel Audi Peter Schwarzenbauer. Německá automobilka Audi totiž nestíhá dodávat a čekací lhůty se prodlužují na tři až čtyři měsíce.

"Pokud budou prodeje nadále růst jako doposud, bude složité odhadnout, jak dlouho potrvá, než se nám podaří čekací dobu na vozy zkrátit," dodal Schwarzenbauer.

„Z těchto tří automobilek je pod největším tlakem Audi. Pokud dodáváte o dva měsíce později než vaši konkurenti, nemůžete si být jisti, jak na to zákazníci zareagují,“ míní Thierry Huon z BNP Paribas.

Čeští dealeři zatím příliš vysoký tlak nepociťují. Prodejce Porsche Praha však  přiznává, že u oblíbených modelů Audi A6 a Q5 se může čekající lhůta prodloužit až na tři měsíce

Rekordní tržby

Trojice německých výrobců luxusních automobilů, BMW, Mercedes-Benz z koncernu Daimler a Audi z Volkswagenu, zaznamenala v lednu rekordní tržby. Audi prodala v lednu 95 400 automobilů, což se rovná růstu o 22,6 procenta. BMW zvýšil lednový prodej o 28 procent na 105 177 a Mercedes-Benz zvýšil prodej o 23 procent na 89 400.

Rozšíření výrobní sítě v Číně je součástí strategie všech tří automobilek. Kromě toho se chystají expandovat do Spojených států a Německa, aby tam uspokojily neustále rostoucí poptávku.

Mezi nejžádanější modely automobilek patří Audi A3, Audi A6 a BMW X3. Podle statistik německé asociace ADAC se ceny těchto modelů loni pohybovaly okolo 20 950 eur, respektive 38 500 eur a 45 960 eur v základní verzi.

Automobilka Audi tvořila v prvních třech čtvrtletích minulého roku 47 procent provozního zisku celého koncernu Volkswagen. Prodeje modelů značky Audi za posledních pět let vzrostly o třicet procent a v roce 2010 dosáhly rekordního počtu nově registrovaných vozů, na 1,09 milionu. V současné době se vedení automobilky snaží jednat se svými dodavateli, aby byla schopna snížit dodací lhůty. Pro letošní rok navíc Audi očekává další ohromný růst prodejů na čínském a americkém trhu. Automobilka plánuje letos prodat rekordních 1,2 milionu vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru