Pracujete v byznysu a máte pocit, že vysocí manažeři jsou psychopati? Možná máte pravdu. Pravděpodobnost výskytu psychopatů v takových funkcích je vyšší než u zbytku populace. Vyplývá to z loňské studie psychologů P. Babiaka, C. Neumanna a R. Hareho.

Jak je to možné? Firemní psychopat není násilnický vraždící maniak. Naopak, ostatní ho dlouho pokládají za charismatického vůdce, okouzlujícího člověka a obdivují jeho powerpointové prezentace. Často si ale pomáhá intrikami a chybí mu schopnost empatie. Přesto nebo proto je povyšován. Nakonec se ale psychopati ukážou jako chaoti bez vize s mizernými manažerskými schopnostmi. Proč ale zůstávají? Psychologové tvrdí, že firmy se jich neumějí zbavit, neboť lidé, kteří je povýšili, nechtějí přiznat chybu.

Možná ale psychopati jen rotují v podnicích díky systému najímání vrcholových bossů. Vrcholový manažer je totiž často hodnocen podle okamžitých výsledků a pak jde rychle jinam. Jeho bezkoncepční změny dočasně zvýší výkon firmy. Když přijde pád, je jinde. Nedostatek empatie není překážkou. Naopak, v době finanční krize, kde úkolem mnoha manažerů bylo snížit stavy, byla schopnost nedělat si hlavu s osobní situací propouštěných výhodou.

Není divu, že takoví manažeři většinou nejsou oblíbeni. Babiak s Harem je v titulu jedné své knihy nazvali přiléhavě hady v oblecích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru