Celkem šest odborných analýz má v následujících dvou letech odpovídat na otázku, jaká jsou možná rizika spojená s obří zakázkou polostátní firmy ČEZ na stavbu nových jaderných bloků v Temelíně.

Pro potřeby tendru, v němž o zakázku za stovky miliard korun bojují ruský Atomstrojexport, francouzská Areva a americký Westinghouse, si je objednal kabinet Petra Nečase.

„Vzhledem k tomu že zakázka spadá do strategické oblasti jaderné energetiky a její celková výše se bude pohybovat v řádu stovek miliard českých korun, je nutné, aby vláda před svým finálním rozhodnutím disponovala všemi dostupnými informacemi," uvedl premiér.

Jednou z takových analýz je podle Václava Barušky zmocněnce vlády pro dostavbu Temelína i hodnocení situace kolem energetiky v Evropě. "V EU jsme jednou z mála zemí, která ještě může stavět nové elektrárny," tvrdí Bartuška.

A podle něj takových zemí ubývá. "Musíme počítat s tím, že do Česka budou přicházet investoři, kteří budou chtít stavět zdroje pro zásobování německého či britského trhu. Už dnes chce RWE postavit u Čelákovic plynovou elektrárnu, projektů bude přibývat," upozorňuje.

My a Francie

Podle Bartušky je důvodem této možnosti fakt, že na rozdíl od řady jiných evropských zemí jsme pořád schopni něco postavit. "Máme reálné představy o světě, udrželi jsme si slušnou technickou inteligenci a víme, že některé věci jsou nutné."

CELÝ ROZHOVOR

Elektrárny v Evropě také dosluhují a čeká je uzavírání. To souvisí i s plánem Bruselu na rozšíření zdrojů obnovitelné energie. "Třeba Německo loni na podzim přijalo energetický koncept s vizí do roku 2050. V té době má vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů a zároveň krýt 12 až 31 procent spotřeby elektřiny dovozem," konstatuje zmocněnec.

"My jsme s Francií v EU prakticky už jen jediné dva státy, schopné energii v rozumném rozsahu vyvážet. To je pro Česko šance," říká s tím, že by nové elektrárny neměly být v případě Česka tím jediným na, co by země měla sázet. Al zdůrazňuje, že jde o obrovskou příležitost, "jestli budeme ještě schopni stavět dál. Zatím jsme".