Vítězem soutěže Českých drah na dodávku 31 motorových vozů se podle serveru iDNES.cz stala polská společnost Pesa Bydgoszcz. Dráhy za soupravy bez daně zaplatí 1,988 miliardy korun, což je o čtvrtinu méně, než odhadovaly při vyhlášení soutěže, potvrdily serveru ČD.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je kontrakt před podepsáním konečné smlouvy. "V současné době probíhají procedury před podpisem smlouvy, například kontrola regionálními radami," řekl Štáhlavský. Na nákup z velké části půjdou peníze z Evropské unie.

Jedna souprava pro 120 lidí od polského výrobce vyjde na zhruba 64 milionů korun. Všechny soupravy mají být uvedeny do provozu na regionálních tratích do 28 měsíců od podpisu, tedy do léta 2013.

Jde o první velký kontrakt mezi Českými drahami a polskými výrobci vlaků. Do soutěže se hlásila ještě slovenská ŽOS Vrútky s výrazně vyšší cenou přes 2,6 miliardy korun.

Nové jednotky budou vycházet z motorových souprav ATR 220, které jezdí například v Itálii. Pro ČD projdou zřejmě ještě mírnou modernizací, uvedl iDNES.cz.

Obnova zastaralého vozového parku je prioritou vedení ČD. Loni dráhy uzavřely zakázky na dodávky a modernizaci vlaků za bezmála deset miliard korun, což znamená nejrozsáhlejší obnovu vozového parku v historii společnosti. Od začátku loňského roku České dráhy přikročily i k obnově vozů určených pro dálkovou přepravu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru