Bárdarbunga, která se nachází v centru Islandu a je druhou největší tamní sopkou, se zřejmě chystá k mohutné erupci. Vědci v té souvislosti upozorňují, že by mohla vychrlit ještě více sopečného prachu než vulkán Eyjafjallajökull, který zahalil evropské nebe vloni v dubnu.

Geolog Pall Einarsson z islandské univerzity v rozhovoru pro islandskou televizi řekl: "V okolí sopky Bárdarbunga pozorujeme známky rostoucí seizmické aktivity. Už to samo o sobě je důvod k obavám."

Seismografy v okolí sopky zaznamenávají v posledních dnech stále silnější otřesy, které překračují rekordní záznamy z posledních let.

Podle vědců je zřejmé, že láva v jícnu sopky varovně stoupá. Víc poznatků ovšem zatím nemají, protože sopka se nachází ve velmi špatně dostupné oblasti a celá oblast je navíc pokryta ledovci.

Bárdarbunga naposledy vybuchla v roce 1910, tedy alespoň podle dochovaných záznamů. Odborníci ovšem předpokládají, že poslední opravdu velká erupce nastala v roce 1477, kdy sopka vyvrhla obrovské množství popela. Výron lávy byl tehdy podle odhadů největší za posledních deset tisíc let.

Po loňském výbuchu islandského vulkánu Eyjafjallajökull musela většina evropských zemí mezi 15. a 20. dubnem uzavřít vzdušný prostor pro leteckou dopravu. Hrozbou pro letadla byl jemný sopečný popílek, který může vážně poškodit letecké motory. Kvůli sopečnému prachu bylo v dubnu zrušeno téměř sto tisíc letů.