Majetek v podílových fondech v ČR (v mld. Kč)
Typ fondu 31.12.
2010
31.12. 2009
peněžního trhu 68,5 77,8
zajištěné 55,1 61,6
akciové 41,4 33,5
dluhopisové 32,7 20,5
smíšené 32,1 26,7
fondů 15,6 13,0
realitní 2,0 1,3
celkem 247,5 234,5

Zdroj: AKAT

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 13 miliard Kč na 247,5 miliardy korun. V prvním čtvrtletí byl nárůst 16 miliard, ve druhém pokles o šest miliard, ve třetím objem majetku stagnoval, ve čtvrtém stoupl o tři miliardy. Asociace pro kapitálový trh (AKAT) to ve středu oznámila na tiskové konferenci.

"Minulý rok byl dobrý, očekávám, že letošní rok bude neméně dobrý," řekl místopředseda AKAT Radek Urban. Majetek ve fondech se podle Urbana zvýšil rovným dílem díky tržnímu zhodnocení a přílivu nových peněz.

V letošním roce očekává ještě větší přírůstek majetku, než byl loňský. Jako hlavní důvody uvedl naplnění očekávání investorů, vyšší zhodnocení peněz a efekt sněhové koule pravidelných investorů.

Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla loni o osm miliard korun na 125 miliard Kč. Majetek v domácích fondech vzrostl o pět miliard na 122 miliard Kč.

Počet podílníků fondů Urban odhadl na milion až 1,2 milionu. Jejich počet podle něj roste, protože se daří získávat klienty, kteří ve fondech spoří pravidelně.

Pokles majetku postihl nejvíce fondy peněžního trhu (9,2 miliardy Kč), následované zajištěnými fondy (6,5 miliardy Kč). Naopak nárůst majetku měly fondy dluhopisové (12,1 miliardy Kč), akciové fondy (osm miliard Kč), smíšené fondy (5,3 miliardy), fondy fondů (2,6 miliardy) a realitní fondy (700 milionů).

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB se 75,7 miliardy Kč, skupina České spořitelny se 72,6 miliardy, skupina Komerční banky se 34,6 miliardy korun, skupina ING se 16,3 miliardy a UniCredit Group se 13 miliardami korun.

Naprostá většina domácích podílových fondů investorům v roce 2010 vydělala. Největší výnosy přinesly akciové fondy, které v průměru zaznamenaly zhodnocení převyšující deset procent. Dluhopisové fondy vynesly průměrně přes tři procenta, fondy peněžního trhu mírně pod jedno procento, vyplývá z databáze serveru iFondy.cz.

Čeští správci fondů věří růstu komodit

Nejvýnosnější podílový fond TOP STOCKS Investiční společnosti České spořitelny spravovaný manažerem Jánem Hájkem vydělal loni investorům 38 procent. Pomohly mu akcie zdravotnických a IT firem. Peníze klientů investoval do akcií 25 firem s přibližně stejným, čtyřprocentním podílem.

Společnosti, které do něj vybíral, jsou nejvíc ze sektoru zdravotnictví, technologií a spotřebního zboží a služeb. Jednou z nich je například výrobce softwaru Qualcomm.

"Právě menší počet vybraných firem a jejich specifičnost je něco, co dělá tento fond odlišný od ostatních," prohlašuje o něm úspěšný portfoliomanažer. Těm ostatně věří i nadále.

A co radí další úspěšní manažeři?

"Pro první kvartál jsem optimista v sektorech orientovaných na zpracování ropy a průmyslových kovů," říká Miloslav Zábojník, manažer J&T Asset Management, a dodává: "Věřím také v růst cen plodin, protože co se teď děje v Egyptě nebo Tunisku, nemá na množství oseté kukuřicí žádný vliv."