V Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí prodalo přes 354 tisíc počítačů. Skoro ze tří čtvrtin šlo o notebooky. Je to méně než v předchozím kvartále, kdy se výrobcům podařilo udat 380 tisíc kusů PC. Obchodníci se totiž předzásobili v předchozích čtvrletích a na konec roku tak tolik dodávek nezbylo. Vyplývá to z údajů, které poskytla HN analytická společnost Gartner.

Za celý rok se prodalo v ČR více než jeden a čtvrt milionu PC. Mezi značkami dominuje HP, následovaná Acerem, Asusem a v posledním čtvrtletí mohutně nastupujícím Lenovem. Pětku největších prodejců uzavírá čínské Lenovo. Těchto pět značek má dohromady asi tři čtvrtiny trhu. V souladu s celosvětovým trendem jsou většina prodaných počítačů - sedmdesát procent - notebooky.

"Za relativně slabým závěrem loňského roku stojí předzásobení obchodníků v předchozích kvartálech, slabá poptávka ze strany vládních a vzdělávacích organizací a fakt, že rozpočty firem jsou i nadále omezené," řekl ředitel českého zastoupení Gartneru Oldřich Příklenk.

"Tržní podíl sedmi z deseti hlavních dodavatelů v posledním čtvrtletí meziročně poklesl, pouze Lenovo a Dell nadprůměrně rostly. Lenovo nadále posilovalo ve spotřebitelském segmentu a u malých a středních podniků, Dell díky obměně počítačů u velkých zákazníků," dodla Příklenk.

I tak podle něj rostly loni u nás i ve světě prodeje počítačů dvouciferně. Do budoucna bude podle něj ovlivňovat prodeje počítačů konkurence ze strany multimediálních zařízení, jako jsou tablety.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru