Ruský hacker pronikl do účtů Royal Bank of Scotland a oloupil ji o deset milionů dolarů (178 milionů korun). Ke svému činu se přiznal, uvedla dnes agentura Reuters.

"Svého činu lituji a přiznávám odpovědnost v plném rozsahu," řekl sedmadvacetiletý Jevgenij Anikin před soudem v Novosibirsku. Anikin byl členem mezinárodního gangu hackerů. Zločinecká organizace kopírovala údaje z bankovních účtů, zvyšovala limit denního výběru hotovosti a vybírala peníze z bankomatů po Evropě, Asii a Spojených státech.

Než byl v roce 2009 dopaden, stačil si hacker v sibiřském městě Novosibirsk koupit dva byty a luxusní automobil. Anikin, který je nyní v domácím vězení, požádal soudce o shovívavost při stanovení trestu. Jako důvod uvedl, že ukradenou sumu již začal postižené společnosti splácet. Jiný člen gangu byl loni v září soudem v Petrohradu odsouzen k šesti letům.

Rusko vedle geniálních šachistů disponuje i schopnými hackery. Ti například vytvořili nebezpečný software ZeuS. Tento zákeřný program se na první pohled tváří jako software, který odhaluje v počítači programy shromažďující citlivé informace o uživateli.

Namísto detekce "špionského" softwaru však sám slídí po citlivých informacích - zaznamenává úhozy do klávesnice, aby se dostal k heslům. ZeuS pomohl hackerům odcizit řádově miliony dolarů.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru