Průmyslová produkce v prosinci 2010 meziročně vzrostla o 12,7 procenta, hodnota nových zakázek pak o 11,5 procenta. Za celý rok 2010 vzrostla průmyslová produkce o 10,5 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o 14,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

"Průmysl se tak vrátil na pozici motoru české ekonomiky. Na jedné straně ji dostal do recese, na straně druhé ji z recese zase celkem rychle dostal,"uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Naopak stavebnictví dál pokračovalo ve strmém pádu. V prosinci propadlo meziročně o 15,7 procenta, za celý loňský rok byl pak pokles plných 8 procent.

Auta, auta, auta...

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 32,5 procenta), výroba strojů a zařízení (růst o 21,5 procenta) a výroba elektrických zařízení (růst o 21,1 procenta).

"Za dvouciferným výsledkem stojí – ostatně jako téměř v každém měsíci loňského roku – automobilky a elektrotechnické a strojírenské firmy. A vedle růstu výroby jsou velmi potěšující i zakázky, které rostou o 11,5 procenta, a zahraniční dokonce i o 14 procent. Tato čísla jsou velmi slibná pro vývoj průmyslu v dalších měsících," dodal Dufek.

"Pozitivní zprávou je, že výroba ve valné většině klíčových odvětví s vysokou přidanou hodnotou rostla meziročně o více než pětinu," podotkl ekonom UniCredit Bank Patrik Ružomberský.

Zakázky nevyschnou

Nové zakázky získaly především hutnictví (nárůst o 48 procent), výroba počítačů (o 20,4 procenta) a kovových konstrukcí (o 18,5 procenta). "Tato informace v kombinaci s rekordní hodnotou předstihového ukazatele PMI za leden naznačuje, že si průmysl s největší pravděpodobností udrží vysokou dynamiku i v průběhu prvních měsíců letošního roku. To je slibná zpráva pro růst ekonomiky jako celku, neboť původní předpoklady zpomalení dynamiky hospodářství v prvním letošním kvartálu by se nemusely naplnit," dodal Ružomberský.

I přes nastartování růstu loni dál – o 4,7 procenta – poklesl průměrný počet zaměstnanců v odvětví. V tomto čísle ovšem nejsou započítány podniky s méně než 50 zaměstnanci a agenturní pracovníci. Nejvíce poklesla zaměstnanost v odvětvích výroba nábytku (o 17,0 procenta), výroba oděvů (o 14,4 procenta) a tisk a rozmnožování nahraných nosičů (o 12,6 procenta). Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu loni vzrostla o 4,3 procenta na 24 928 korun.