Spolková kancléřka Angela Merkelová může slavit další úspěch. Summit EU v Bruselu nevyslovil zásadní námitky proti německo-francouzskému návrhu na ustavení „hospodářské vlády“ eurozóny.

Jejím hlavním úkolem bude slaďovat daně, vývoj mezd, rozpočtová pravidla, investice do výzkumu a vývoje, ale třeba i věkovou hranici pro odchod do důchodu.

Cílem je pozvednout konkurenceschopnost eurozóny, která se neustále zhoršuje. O podrobnostech plánu by měl jednat mimořádný summit eurozóny, který se pravděpodobně sejde v polovině února – tedy ještě před vrcholným setkáním Evropské unie naplánovaným na 24. – 25. března.

Menším zemím se koordinace daňové, mzdové a sociální politiky vůbec nezamlouvá. Nadnárodní zásahy do mzdových jednání jsou podle rakouského kancléře Wernera Faymanna nežádoucí.

„Stejně tak považuji za nemožné, aby Evropská unie určovala, kdy se má odcházet do důchodu,“ řekl Faymann. Podle českého premiéra Petra Nečase je nyní předčasné říkat, že by se to týkalo i Česka. „Je vůbec otázkou, zda se zapojí všechny země eurozóny,“ citovala ČTK Nečase.

Návrh na koordinaci hospodářské politiky podporuje Španělsko, zájem projevuje i Polsko, jednoznačně proti je Británie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru