První tři z šesti charterových letů, kterými se do konce víkendu mají vrátit poslední čeští turisté z Egypta, v sobotu přistály v Praze. Do vlasti se tak vrátilo téměř pět stovek turistů, zhruba stejný počet jich ještě v zemi zmítané nepokoji v sobotu pobývalo. Vyplývá to z informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a leteckých společností. V oblastech, kde bydlí čeští turisté, panoval klid.

Další letadlo společnosti Travel Service mělo podle sobotních informací přiletět kolem půlnoci, další dvě pak v neděli. Po víkendu by tak v zemi již neměli být žádní klienti tuzemských cestovních kanceláří.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura upozornil na to, že s těmi turisty, kterým se pobyty zkrátily, se cestovní kanceláře domluvily na alternativním řešení. Pobyty turistů podle něj nijak narušeny nebyly.

Největší podíl lidí, kterým cestovní kanceláře zrušily zájezdy do Egypta, si dovolenou přesouvá na pozdější termín. Podle Daniela Plovajka z kanceláře Fischer si termín posouvá až 70 procent klientů. Asi pětina si raději vybere zájezd do jiné země a pouhých 10 procent zákazníků požaduje vrácení peněz. Skutečnost, že jen nízké množství lidí zájezdy úplně ruší, potvrdil i Jan Koláčný z Exim Tours.

V Egyptě už více než týden pokračují protivládní demonstrace a většina zahraničních turistů zemi opouští. Nejdramatičtější situace je v Káhiře. I přes zákaz nočního vycházení pokračovaly v noci na sobotu v Káhiře i v druhém největším městě Alexandrii demonstrace tisíců lidí za odstoupení prezidenta Husního Mubáraka. Protesty trvají od 25. ledna. V letoviscích byl však na rozdíl od velkých měst i v sobotu zatím poměrně klid.

České aerolinie v sobotu vypravily také svou pravidelnou linku do Káhiry. V šest hodin ráno spojem směrem do Egypta cestovalo pouze 23 lidí, letadlo se odpoledne vrátilo do Prahy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru