Růst akcií 1. února 2011 (vybrané indexy)

1,67 %

S&P 500, USA

1,25 %

Dow Jones, USA

0,81 %

PX, Česko

1,51 %

DAX, Německo

Zní to jako podivná babská rada: Pokud chcete zaručeně vydělat na burze, nakupujte akcie vždy na začátku prvního obchodního dne v měsíci. Čísla ale ukazují, že na tom něco bude.

 

Důkazem je významný americký index S&P 500, který od začátku loňského roku rostl první obchodní den dvanáctkrát ze čtrnácti případů. Devětkrát přitom americký index poskočil více než o jedno procento. Pokud by investor nakupoval akcie vždy jen první den v měsíci, přišel by si tak za tu dobu na sedmnáctiprocentní zisk.

A to není náhoda. To, že jsou první dny na burzách mimořádně úspěšné, neplatí jen pro loňský rok. Podle publikace Stock Trader's Almanac, která shromažďuje údaje o obchodování, rostl v uplynulých 12 letech první den v měsíci pravidelně i další americký index Dow Jones. Podobný trend lze vysledovat i v Praze. Za loňský rok k němu došlo devětkrát.

Proč se tomu tak děje? Vysvětlení je několik. Tím nejpravděpodobnějším je vliv podílových fondů, které na začátku nového měsíce začínají nakupovat.

"Do jisté míry to zní logicky. Podílové fondy investují na začátku měsíce nové prostředky z pravidelných úložek," tvrdí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Vliv může mít ale i lidská psychika - začátek měsíce je pro obchodníky příležitostí k novému začátku. V Praze pak tento trend funguje zřejmě proto, že se veze na růstu zahraničních burz. rend "prvního dne" není v USA žádnou novinkou, a tak obchodníci počítají s tím, že akcie porostou, a tedy nakupují, čímž celý trend ještě umocňují.

Podobných teorií o zaručených receptech na úspěch na burze je hned několik. "Máte tu tradiční květnový růst a říjnový pokles," vyjmenovává Hatlapatka. "Podobné zaručené růstové období je i leden nebo pondělí a vlastně i konec prosince," dodává Josef Němý z Komerční banky.

"Pokud se už investor podobnými teoriemi řídí, většinou doplatí na vlastní nedisciplinovanost. Po pár neúspěších svůj pokus většinou vzdá," dodává Marek Hatlapatka.

"Na trhy působí spousta dalších faktorů, proto bych se rozhodně jen na tento trend nespoléhal," dodává Němý.

Svůj nesporný podíl na tomto fenoménu může mít například i to, že první den v měsíci přicházejí statistiky z průmyslu, které zvlášť v loňském roce překonávaly odhady analytiků. Na druhou stranu ale prvním únorovým obchodováním neotřásly ani střety v Egyptě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru