Pražané i návštěvníci metropole zřejmě již za tři měsíce ztratí na téměř rok možnost využívat stanici metra Národní třída.

Po dvou letech odkladů má totiž společnost Copa Centrum Sebastiana Pawlowského začít stavět své nové stejnojmenné obchodní a kancelářské centrum přímo nad stanicí metra. A pražský dopravní podnik současně zahájí odkládanou rekonstrukci vstupu do metra.

Zbývá domluvit přesné termíny

"Rekonstrukce bude zahájena zřejmě v dubnu. Zítra máme koordinační schůzku s firmou Copa Centrum, na níž by se termíny a další věci měly vyjasnit," uvedl ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

"Předpokládáme, že harmonogram stavebních prací by měl být dokončen během měsíce. Teprve tehdy bude možné stanovit termín zahájení a předpokládaný průběh prací," uvedla mluvčí Copa Centra Karin Cífková.

Pawlowski chce nad stanicí metra postavit velký multifunkční objekt, který má stát zhruba čtyři miliardy korun. Bude mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem My (Tesco).

Průšvih: narazili jsme na hroby a sklepy

Stavba, proti níž podepsaly petice tisíce Pražanů, protože ji považují za megalomanskou a nehodící se do centra města, měla začít již předloni na jaře. Vlastně i začala přípravnými pracemi a archelogickým výzkumem. Jenže při něm objevili arechologové židovské náhrobky a gotické sklepy, a tak místo plánované stavby začal hloubkový archeologický výzkum, který trval tři čtvrtě roku.

"Pak jsme čekali na zprávu památkářů a podle ní se upravoval projekt. Nyní byla podána žádost o změnu stavby před dokončením," uvedla mluvčí Copa Centra Cífková.

Práci zkomplikovalo i to, že společnost čelila finančním problémům, které vyvrcholily loni v květnu insolvenčním řízením. Návrh na ně podal majitel obchodního pavilonu, který musel ustoupit výstavbě Copa Centra a chtěl odškodné. Na to, že jim firma neplatí za prováděný výzkum, si stěžovali i památkáři. Soud však nakonec insolvenční návrh zamítl.

Výstavba centra má trvat necelé dva roky. Po tu dobu měla být původně uzavřena i stanice metra, na to ovšem dopravní podnik odmítl přistoupit. Maximální možná doba uzavření je pro něj deset měsíců. A investor to prý již akceptoval.

Vstup za 420 milionů, výtahy za 186 milionů

Podle ředitele Dvořáka je přitom rekonstrukce nezbytná. "Ta stanice je jedna z nejpoužívanějších a nejstarších, eskalátory by se stejně musely nejpozději do pěti let celé vyměnit," uvedl. Dopravní podnik by rekonstrukce měla přijít na 420 milionů korun, prostory vstupu do metra budou součástí Copa Centra, které je také ve své režii postaví.

Rekonstrukce začně přitom paradoxně těsně poté, co dopravní podnik dokončí nový bezbariérový přístup do stanice metra. Dvojice výtahů má stát 186 milionů korun.

Během oprav mají vlaky stanicí pouze projíždět. Provoz tramvají zůstane zachován, posune se ale zastávka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru