Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst HDP o 1,6 procenta proti listopadovým 1,2 procenta. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na tři procenta z předchozích 2,5 procenta. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer.

Loni podle odhadů ČNB vzrostl HDP o 2,4 procenta proti dříve odhadovaným 2,3 procenta. "Prognóza se nijak výrazně neodlišuje od předchozí prognózy," uvedl guvernér.

Rovněž ministerstvo financí tento týden zlepšilo pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky, a to na 2,2 procenta z dřívějších dvou procent. Podle analytiků letos ekonomika zpomalí svůj růst pod dvě procenta. Loni podle MF ekonomika vzrostla o 2,5 procenta. První odhady vývoje ekonomiky v loňském roce zveřejní Český statistický úřad v polovině února.

Koruna bude dál posilovat

Nová prognóza počítá podle guvernéra nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb poblíž současné úrovně, následně by měly sazby od konce letošního roku zvolna růst. "Sazby a kurz koruny by se měly vyvíjet dohromady. Pozvolný růst sazeb odráží postupné posilování kurzu koruny. V současnosti je samozřejmě ten kurz malinko silnější," uvedl Singer. Koruna se nyní obchoduje kolem 24,10 Kč/EUR.

Kurz české koruny centrální banka v nové prognóze očekává proti odhadům z listopadu mírně silnější. Zároveň by ale koruna měla být v průměru slabší než jsou její současné úrovně. Letos průměrný kurz koruny ČNB očekává na 24,20 Kč/EUR a příští rok posílení měny na 23,70 Kč/EUR.

Celková inflace se podle ČNB v současnosti pohybuje kolem dvouprocentního inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet i v následujících dvou letech. "Splněný sen bankovní rady trvá," uvedl Singer. V prvním čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na dvou procentech, ve druhém čtvrtletí roku 2012 by měla stoupnout na 2,1 procenta.

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit odhadovaný vývoj, jsou podle Singera významná, ale zároveň vyrovnaná. Proti růstu cen by mohlo působit aktuální posilování kurzu koruny. Ve prospěch růstu cen může působit větší zvýšení světových cen surovin. "Rizika jsou spojena především s vývojem v zahraničí. Bankovní rada ale přeci jenom vnímá jako rostoucí proinflační rizika," uvedl Singer.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru