Internetový portál I-legálně.cz, který prodával digitální hudbu, ukončil kvůli dluhům provoz a od středečního odpoledne je v insolvenčním řízení. Návrh na zahájení insolvenčního řízení a prohlášení konkurzu na svůj majetek podala Městskému soudu v Praze společnost DVC International, která hudební portál I-legálně.cz vlastní. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku. I-legálně.cz zahájilo v Česku provoz v listopadu 2006.

"Prodej hudby jsme už ukončili. Nyní ještě řešíme, jak se společně s insolvenčním správcem vyrovnat s našimi předplatiteli (on-line poslechu hudby)," řekl manažer portálu I-legálně.cz Petr Peřina. Ilegálně.cz mělo 140.000 zákaznických účtů, přičemž někteří lidé před ukončením provozu nevyčerpali zaplacený kredit na stahování hudby. "Dohodneme se s insolvenčním správcem, jak se to bude řešit," uvedl Peřina, podle kterého počet nevyčerpaných účtů nebude příliš vysoký. Portál s předstihem znemožnil dobíjení kreditů.

Ukončení provozu portálu pocítí také několik stovek jeho zákazníků, kteří měli na déle než měsíc předplaceno stahování a on-line přehrávání hudby z katalogu i-legálně.cz. Naopak lidé, kteří si zaplatili měsíční poslech hudby, kvůli avizovanému ukončení provozu portálu už předplatné neobnovili a ukončení provozu se jich netýká.

Mezi dlouhodobými předplatiteli I-legálně.cz jsou podle Peřiny například restaurace či bary. Jejich licence jsou stále aktuální a stažená hudba jim funguje. Omezení spočívá v tom, že nemohou stahovat novou hudbu, podotkl Peřina. Dodal, že společnost na internetových stránkách www.i-legalne.cz zveřejnila kontaktní informace pro uživatele. Jejich dotazy bude portál vyřizovat.

Přístup do hudební databáze prostřednictvím služby izyMusic si loni předplatila například síť restaurací The PUB. V některých jejích provozovnách byly na stoly instalovány dotykové displeje, pomocí kterých si hosté mohou za poplatek pouštět oblíbenou muziku.

Vedení společnosti DVC International insolvenční návrh zdůvodnilo tím, že hospodaření firmy bylo kvůli vysokým provozním nákladům ztrátové, přičemž provoz portálu musel být financován pomocí půjček od akcionářů společnosti. Šéfové DVC International soud upozornili, že závazky společnosti převyšují hodnotu jejího majetku.

"V důsledku generované provozní ztráty se pak dlužník (DVC International) postupem času dostal situace, kdy musel z důvodu nedostatku peněžních prostředků zastavit platby podstatné části svých závazků," stojí v insolvenčním návrhu společnosti DVC International, která za jediný způsob řešení situace považuje konkurz.

Největším věřitelem I-legálně.cz je Petr Vladyka, který je akcionářem DVC International a firmě půjčil peníze. Jeho pohledávka vůči DVC International nyní činí necelých 13 milionů korun. Dalšími věřiteli jsou vydavatelé, jejichž celkové pohledávky se pohybují v řádech stovek tisíc korun, upřesnil Peřina.

Kromě dluhů byl dalším důvodem ukončení provozu I-legálně.cz také nový plán hudebních vydavatelství spustit na jaře projekt JetMusic. Nová digitální databáze české hudby bude nabízet nejen online poslech zdarma, ale i možnost nákupu jednotlivých skladeb. Archiv má obsahovat několik stovek tisíc alb české populární hudby. Portál I-legálně.cz podle Peřiny této nové službě nemohl konkurovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru