Největší české banky letos inovují naplno. Chystají nový platební systém PayPass, který by se měl objevit na českém trhu už na podzim. Umožní zákazníkovi platit zvláštní debetní kartou, která má podobu hodinek, náramku či klíčenky během pěti sekund.

Kromě toho některé tuzemské banky vyvíjejí společně s mobilními operátory platby prostřednictvím mobilu. Zatímco mobil by měl kartu nahradit, systém Paypass by měl být jen nadstavbovou technologií k současným platebním kartám.

Ten již funguje v zahraničí a pracuje na principu bezkontaktní platby. Vyžeduje pouze, aby kromě obyčejných čteček karet byli obchodníci vybaveni i dalším typem čtecích terminálů, který by platby PayPassem akceptoval.

Eva Kárníková ze společnosti MasterCard Europe na Retail Summitu 2011 potvrdila, že na podzim letošního roku budou české banky - mj. ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna - PayPass spouštět.

"Na podzim tohoto roku by měly největší banky, které jsou na českém trhu, spouštět terminály, které budou schopny akceptovat PayPass technologii," řekla.

Pokud vše půjde podle plánů, do konce roku by v České republice mohlo fungovat kolem dvou tisíc terminálů, které budou tyto karty přijímat. Nejdůležitější je podle Kárnikové připravit na novou technologii obchodníky, kteří budou tyto čtečky u sebe v obchodech zavádět.

Rychlost a bezpečnost

"Obchodníci se zatím tvářili nadšeně. Přinese jim to spoustu výhod," dodala Kárniková. Hlavní výhody nového způsobu platby je její rychlost a bezpečnost. Při platbě prostřednictvím takovéto karty stačí pouze přiložit zařízení ke speciální čtečce a je zaplaceno. Není potřeba hledat hotovost, dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou ani zadávat PIN.

Jako nevýhodu vidí Kárniková vstupní náklady, na což poukázal i jednatel maloobchodní sítě Brněnka Miloš Škrdlík. "Zatím s tím počkáme. Uvidíme, jak se bude trh chovat a nebudeme dělat žádná unáhlená opatření a investice," řekl Škrdlík.

Další výhodou je, že u nákupů v hodnotě nižší než 20 euro není vyžadován ani podpis držitele karty. PayPass je proto ideální v místech, kde je důležitá rychlost.

Na Slovensku tento systém funguje již od poloviny roku 2008. Na konci loňského roku tuto službu podle Volksbank využívalo přes 35 tisíc Slováků. V červenci 2006 byl systém poprvé spuštěn v Turecku, kde byla provedene první bezkontaktní platba na evropském kontinentu. Dále se technologie PayPass rozšířila do Polska, Německa, Francie, Itálie nebo Španělska.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru