Podle většiny vysokých manažerů se musí evropské banky pro obnovení důvěry vrátit k orientaci na zákazníky nebo konzervativnímu způsobu poskytování úvěrů. Vyplývá to ze studie mezinárodní právní firmy DLA Piper. Podle bankéřů se v kontinentálním bankovním prostředí v posledních 15 letech zhoršily vztahy mezi bankami a jejich klienty.

Banky se prý nechaly příliš často inspirovat anglosaskými finančními institucemi, které jsou orientovány více na akcionáře, transakce a krátkodobé zisky.

"Naším problémem nejsou špatná aktiva, ale špatná reputace. Vlastně většina z nás má také velmi dobrá aktiva, ale nikdo nám to už nevěří," uvedl podle studie jeden z bankéřů. Rok 2011 a nadcházejících osm let až do plného zavedení nových regulatorních pravidel Basel III budou tak podle studie procesem obnovy staré kontinentální bankovní kultury.

Manažeři bank rovněž poukázali na velká rizika současných regulačních tlaků. Podle studie se obávají, že by mohli být "rozdrceni" pod tlakem regulátorů a tlakem již tak znejistěného trhu finančních produktů. Nevylučují proto ani vlnu konsolidace a fúzí úvěrových institucí.

DLA Piper je mezinárodní advokátní kancelář s více než 3500 právníky v 69 pobočkách ve 30 zemích. Česká kancelář DLA Piper Prague LLP byla založena v roce 1992 a její tým tvoří v současné době 17 právníků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru