Irský premiér Brian Cowen v úterý rozpustil parlament a brzy poté oznámil, že předčasné volby proběhnout 25. února. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že se parlament v novém složení sejde už 9. března. Ve volbách se čeká neúspěch Cowenovy strany Fianna Fáil a vítězství dosud opozičních labouristů a strany Fine Gael.

"Tyto volby určí naši hospodářskou budoucnost a rozhodnou, zda se Irsko vyšplhá z recese, uvízne v ní, nebo jí dokonce podlehne," řekl premiér ve svém posledním projevu k poslancům.

Sám Cowen ale už po volbách v parlamentu nezasedne. V lednu rezignoval z čela své strany Fianna Fáil a do parlamentu nekandiduje. Cowen je tak prvním irským premiérem, který se ve volbách neuchází o znovuzvolení.

Propad popularity

Politologové nicméně očekávají, že Fianna Fáil, vedená bývalým ministrem zahraničí Micheálem Martinem, ve volbách prohraje. Vláda ještě dokázala prosadit úsporný rozpočet, který má stabilizovat veřejné finance. Kvůli tomu se ale výrazně propadla její popularita, protože se kvůli úsporám zvyšují daně a snižují sociální dávky.

Irsko se potýká s hospodářskou krizí. Jeho rozpočtový deficit loni dosáhl rekordních 32 procent HDP, započte-li se i částka 31 miliard eur (asi 750 miliard Kč), které Irsko vynaložilo na záchranu svých tří hlavních bank. Eurozóna, tedy uskupení zemí platících eurem, přitom připouští jen tříprocentní schodek.

Irská vláda na kolenou. Ztratila většinu, osud úsporného rozpočtu je nejistý - čtěte ZDE

Irská vláda znárodní již čtvrtou banku, další oběť prasklé realitní bubliny - čtěte ZDE

Irská dluhová krize donutila Dublin žádat o pomoc v zahraničí. Od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie Irsko získalo 67,5 miliardy eur.

Irská opozice nicméně nesouhlasí s podmínkami půjčky, které vláda dojednala. Šéf strany Fine Gael Enda Kenny už dal najevo, že v případě volebního vítězství se pokusí podmínky pomoci od EU upravit, především snížit sazbu úroků z půjčky.