Francouzští házenkáři vyhráli ve finále mistrovství světa v Malmö nad Dánskem 37:35 po prodloužení, v normální hrací době skončilo utkání remízou 31:31. Francouzi tak protáhli svoji nadvládu nad házenkářským světem, neboť vyhráli už čtvrtý velký turnaj v řadě: obhájili titul mistrů světa, vyhráli olympiádu i mistrovství Evropy.

Dánům, kteří své první stříbro z MS získali rovněž ve Švédsku v roce 1967 po finálové prohře s Československem, se nepodařilo svůj sen o premiérovém titulu proměnit ve skutečnost. Pro staronové šampiony ale byli těžkým soupeřem.

Jícha převzal ocenění

Finále bylo přehlídkou skvělých individuálních výkonů, stejně jako dokonalých herních variant a kombinací. Už v prvním poločase se nekonalo žádné velké taktizování – tvrdá a důrazná obrana, rychle brejky a výtečné zásahy gólmanů. Tak se odvíjelo utkání, před kterým převzal český reprezentant Filip Jícha ocenění za vítězství v anketě o nejlepšího házenkáře světa.

I on mohl na vlastní oči sledovat, jak ve francouzském celku dva jeho kluboví spoluhráči z Kielu Fernandez a Omeyer kráčeli za dalším triumfem. Od úvodního hvizdu Seveřané přes velkou podporu v hledišti jen dotahovali, v poločase pozdější mistr světa vedl 15:12 a zdálo se, že osud zápasu už ze svých rukou nepustí.

Dánové vyrovnali dvě vteřiny před koncem, prodloužení ale nezvládli

Podobný náskok si favorit udržoval nějaký čas i v druhé půli, jenže Dánové díky obrovskému nasazení jedenáct minut před koncem poprvé vyrovnali. Se soupeřem pak dokázali držet krok až do závěru normální hrací doby a gólem dvě vteřiny před koncem poslali souboj do prodloužení.

V něm Dánové dokonce jednou vedli (33:32), jenže závěr nezvládli takticky. Mnohem zkušenější Francouzi dokázali využít individualit v čele s Fernandezem nebo Karabaticem a radovali se z obhajoby předloňského zlata. Třetí skončilo Španělsko, na domácí Švédy medaile nezbyla.

MS v házené mužů v Malmö:
Finále:
Francie – Dánsko 37:35 po prodl. (31:31, 15:12).
Nejvíce branek: Karabatic 10, Guigou 7, Abalo a Fernandez po 5 – M. Hansen 10, Christiansen 5, Spellberg 4. Rozhodčí: Raluy, Sabroso (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 7/4 – 3/3. Vyloučení: 3:5. Diváci: 12 500.