Představenstvo loterijní společnosti Sazka na nedělním mimořádném zasedání většinu dne jednalo o tom, jakým způsobem zachránit firmu, která čelí insolvenčnímu návrhu ze strany realitního magnáta Radovana Vítka a navíc nebyla schopna splatit poslední splátku dluhopisů, vydaných kvůli stavbě Sazka (nyní O2) Arény.

"Pomocnou ruku" nabízí zadlužené Sazce kromě společnosti Penta i Synot, s nímž se spojil i majitel skupiny KKCG Karel Komárek. Oplátkou za to chtějí podíl v Sazce.

Chceme majoritu, přiznává Synot s Komárkem

"Jsme připraveni poskytnout finační prostředky v celkové výši až 2,8 miliardy korun, a to za podmínky upsání 66 procent akcií společnosti Sazka ve prospěch KKCG. Zbývajících 34 procent zůstane nadále v držení stávajících akcionářů," uvedl majitel Synotu Ivo Valenta s tím, že nabídka není podmíněna změnou vedení společnosti a odchodem Aleše Hušáka z jejího čela. Poměr akcionářských podílů  by ale měl podle něj odrážet i poměr křesel v dozorčí radě a představenstvu společnosti.

Akcionářům na oplátku KKCG se Synotem garantují - pokud prý nedojde ke změně legislativy - čtvrt miliardy korun ročně po dobu 15 let. "K tomu by akcionáři obdrželi ještě 34 procent dividend," dodal Valenta.

Podle zdroje serveru iHNed.cz, blízkého Komárkově skupině, již Komárkova skupina skoupila vlastní balík pohledávek za Sazkou.

Favoritem zřejmě dál Ulčák

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund pouze uvedl, že představenstvo přijalo jeden z předložených návrhů. A i členové představenstva o jednání zachovávají mlčení. "Do úterý nemůžeme žádné detaily zveřejnit, počkejte na tiskovou konferenci," říká Roman Ječmínek, prezident Autoklubu, který je jedním z menšinových akcionářů Sazky.

Podle neoficiálních informací ale zůstává po dnešním zasedání ve hře pouze nabídka Martina Ulčáka a jeho firmy E-Invest. Ulčák jako jediný z potenciálních investorů nepožaduje akciový podíl v Sazce a slibuje, že si odměnu za svou investici vybere z příštích zisků Sazky.

Na záchranu Sazky je třeba finanční injekce ve výši dvou až tří  miliard korun.

Podrobnosti čtěte v pondělních HN

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru