Britská letecká společnost British Airways vyslala v neděli do Káhiry zvláštní letadlo, aby evakuovalo turisty z neklidného Egypta. Pomoc s evakuací nabídly i Spojené státy a Turecko, které také vyslalo několik letadel. "Rezervovali jsme charterový let, abychom odtamtud dostali co nejvíce lidí," podotkl mluvčí British Airways.

Americká vláda, která již dříve varovala své občany před cestováním do Egypta, nyní doporučuje, aby zemi opustili, jakmile to bude možné. Velká Británie naopak oznámila, aby lidé do Egypta nejezdili vůbec, zejména pak do Káhiry, Alexandrie, Luxoru a Suezu, informoval server BBC.

Turecko na evakuaci svých občanů vyslalo dvě letadla, potvrdil CNN mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Selcuk Una.

Mnohá velvyslanectví se rozhodla evakuovat své diplomaty nebo příslušníky jejich rodin. Jako první opustili Egypt Izraelci, později se k nim připojily Spojené státy a některé západoevropské země. Evakuaci svým turistům v neděli nabídla Belgie a Británie. Zemi začínají opouštět i příslušníci egyptské elity, bohatí egyptští a arabští podnikatelé.

Lety ČSA odloženy

České aerolinie do Egypta stále létají, jen kvůli nepokojům posunuly nedělní večerní odlet pravidelné linky do Káhiry na pondělní ráno. ČTK to sdělila mluvčí ČSA Hana Hejsková. Aerolinky už podobně přesunuly páteční let na sobotu ráno.

O tomto víkendu tráví svoji dovolenou v Egyptě zhruba tisíc Čechů. V místech jejich pobytu (čtyřech hlavních letoviscích) je klid. "Mobilní telefony českým turistům v Egyptě fungují, ohroženi nejsou," sdělil HN v neděli pozdě odpoledne Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Fakultativní výlety do Káhiry však byly zrušeny.

Podle něj je důležité, aby se situace brzy  uklidnila, neboť únor a březen jsou pro prodej zájezdů do této země pro zdejší cestovky rozhodující. "Budou-li nepokoje trvat delší dobu, může to klienty od cesty do Egypta odradit a naše cestovní kanceláře a agentury by pak utrpěly ekonomické ztráty," dodal Okamura.

Řada evropských cestovních kanceláří už lety do Egypta zrušila a většina aerolinek cestujícím povoluje bezplatnou změnu rezervace. Přibývá českých cestovních kanceláří, které klientům nabízejí buď přesun zájezdu na jiný termín, nebo na změnu destinace.Vyplývá to z nedělního zjištění ČTK mezi zástupci cestovních kanceláří.

I kdyby se podařilo nepokoje zastavit a turistika by se relativně rychle vrátila k normálu, dopady budou znát tak jako tak. Cestovní ruch se na růstu hrubého domácího produktu podílí z více než 11 procent. 

Letecká doprava je omezena ve směru z Egypta. Na mezinárodním letišti v Káhiře uvízly tisíce lidí, jejichž let byl kvůli tamním nepokojům odložen anebo úplně zrušen. Cestující se kvůli zákazu vycházení nemohli od večerních hodin dostat ani z letištní haly, některé státy ale už začaly s evakuací svých občanů. Mnohé z víkendových letů společností Lufthansa, Delta Airlines, KLM či Alitalia byly zrušeny nebo odloženy.

Dopad na egyptskou ekonomiku

Současné nepokoje a především narušení cestovního ruchu se podle analytiků odrazí na stavu celé ekonomiky, i když dopady by mohly být jen krátkodobé. Každé osmé pracovní místo v Egyptě je právě v cestovním ruchu. Hodně ale bude záležet na tom, jak rychle se podaří situaci uklidnit. Nepokoje, které vedle Káhiry zasáhly i další velká města včetně Alexandrie, ale turistická letoviska prozatím neovlivnily. Na pobřeží Rudého moře je podle agentury Reuters v různých letoviscích na 40 000 turistů z Ruska, kteří dovolenou v Egyptě zkrátit nehodlají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru