Bloomberg Global Poll

59 %
respondentů si myslí, že do roku 2016 opustí eurozónu jedna nebo více členských zemí.

11 %
dotázaných se dokonce domnívá, že se tak stane již během následujících 12 měsíců.

Politici i zástupci mezinárodních bank se o víkendu na summitu v Davosu snažili přesvědčit svět a především investory, že euro je životaschopné. Nicméně ti o tom nejsou příliš přesvědčeni - a Evropa se pro ně stává zapovězeným kontinentem. Z problémů eurozóny mají strach.

Celých 59 procent z nich si dokonce myslí, že do roku 2016 přestane jedna nebo více ze 17 členských zemí platit eurem. Podle 11 procent investorů to bude již za rok. Evropa je proto podle nich nejhorším regionem, kde se dá investovat. Čtyři z deseti respondentů se domnívají, že investice do evropských aktiv je špatným krokem.

Vyplývá to z pravidelné celosvětové ankety Bloomberg Global Poll, kterou pořádá od roku 2009 každé čtvrtletí agentura Bloomberg mezi náhodně vybranou tisícovkou svých předplatitelů.

"Vezmeme-li v úvahu, že Evropu stále sužuje dluhopisová krize a některé rozvíjející se trhy doplácejí na vysokou inflaci, budou velmi dobré zisky nabízet dolarová aktiva," říká Iris Yao, obchodnice společnosti Nomura Securities v Tokiu.

Všeobecně však bude letos podle průzkumu na trzích více příležitostí k vydělání peněz. Nejvíce se vyplatí investovat ve Spojených státech a vynášet budou hlavně akcie. Největší pochvalu za prosazování proinvestiční politiky si zaslouží čínský prezident Chu Ťin-tchao a německá kancléřka Angela Merkelová.

Takřka polovina z dotázaných analytiků, obchodníků a investorů říká, že na trzích nyní vidí více možností, jak zhodnotit svou investici. To je nejvíce od vzniku ankety v červnu roku 2009.

"Oživení ekonomiky je stále zřetelnější a celosvětová ziskovost letos pravděpodobně dosáhne nového rekordu," říká jeden z respondentů Angelo Meda, který je portfoliovým manažerem ve společnosti Banknord.

Nejvýhodnější investiční oblastí by letos měly být trhy ve Spojených státech. "USA se z krize rychle dostanou. Předpokládám, že letos výrazně klesne míra nezaměstnanosti," domnívá se Henry Littig, šéf investiční společnosti Henry Littig Global Investments. Jeho slova potvrzují výkony americké ekonomiky, která nabírá v posledních měsících rychlost.

Ve Spojených státech rostou jak průmyslová výroba, tak i spotřebitelské výdaje. Nezaměstnanost naopak klesá. Podle odhadů 67 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg posílila americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 3,5 procenta, takřka o procento více než v období od července do září.

Oproti listopadovému průzkumu si naopak pohoršila Indie, které ublížila rychle rostoucí inflace. Jako top investiční region ji nyní označilo jen 18 procent respondentů, o 11 procent méně než v listopadu.

Nejvýnosnější investicí letošního roku by měly být podle respondentů agentury Bloomberg akcie. Více než 55 procent oslovených tvrdí, že v příštím půlroce zvýší podíl peněz, které do nich investují. "Akcie jsou v současnosti obrovsky podhodnocené, srovnáme-li je se zisky společností," říká Tetsuo Jerry Yoshikoshi, ekonom společnosti Sumimoto Mitsui Banking Corporation.

Nejhůře naopak podle takřka poloviny dotázaných uděláte, když své úspory vložíte do dluhopisů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru