Akciové trhy se počátkem týdne pokusily vydat směrem vzhůru, ale jakmile investoři začali registrovat první ekonomická data rychle z nákupů polevili.

Německý index nákupních manažerů za leden a nárůst inflace v eurozóně za prosinec se nesetkaly s ovacemi a burzovní indexy prakticky během celého týdne spíše konsolidovaly kolem aktuálních hodnot.

V chování účastníků trhu je stále patrný stín posledních čísel ekonomického růstu v Číně. Silný růst čínské ekonomiky udržuje předpoklad utahování tamní měnové politiky a tudíž obavy o vytrvání potenciálu Číny jako hlavního tahouna globálního oživení. Opakované vybírání zisků u akcií navázaných na obor komodit je toho jasnou ukázkou. Rostoucí inflační očekávání v čínské ekonomice navíc přikrmují investiční zápal na čínském realitním trhu, který se snaží místní úřady všemožně ochladit.

Trh se snažil opřít o zveřejňované firemní zisky a údaj o americké spotřebitelské důvěře. Přesto, že kolem 70 procent společností z indexu S&P500, které doposud zveřejnily svá čísla předčilo očekávání analytiků, reakce investorů přichází pouze na výsledky skutečně oslnivé.

Uprostřed týdne (po pozitivním návrhu prezidenta Obamy ohledně snížení korporátních daní) trhy zvedly hlavu a index Dow Jones překonal během obchodování psychologickou hodnotu 12000 bodů, poprvé od června 2008.

Pozdější americká data z trhu práce (nové žádosti o podporu) a stejně tak údaj o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby se s potleskem investorů zrovna nesetkaly a do značné míry limitovaly růstové snahy. Podobně zafungovalo i snížení ratingu Japonska na AA- od agentury Standard & Poors.

I když některé seance na trhu státních dluhopisů eurozóny přinesly znovu rozšíření rizikových prémií, všeobecný tón byl celkem pozitivní. Záchranný fond eurozóny (EFSF) vydal první pětiletý dluhopis. Emise se setkala s mohutnou poptávkou a byla devětkrát přeupsána.

Měnové zasedání americké centrální banky nepřineslo žádné překvapení. I přes rostoucí známky ekonomické oživení v americké ekonomice od posledního zasedání se Fed k tomuto zlepšení vyjadřuje pouze velmi obezřetně.

Američtí centrální bankéři hodlají pokračovat v kvantitativním uvolňování měnových kohoutů. Stejně jako v posledním prohlášení Fed zdůraznil některé negativní faktory pro soukromou spotřebu jako např. situaci na trhu práce a nízké investice do bydlení.

Od začátku týdne hlavní měnový pár EUR/USD zůstával na cestě k zotavení, když evropská měna posílila až nad úroveň 1,37 vůči americkému dolaru. Mohlo by se zdát, že naděje na permanentní řešení dluhové krize eurozóny jsou spatřovány jako důvod pro zotavení eura. Tento postoj může být také zaznamenán mezi spekulativními investory.

Poslední IMM data z Chicago Mercantile Exchange ukazují, že „krátké pozice“ na euru (euro short) byly minulý týden značně redukovány. Možná, že ale spíš než o sílu eura se jedná o “slabost“ dolaru spojenou s nejistotou úpravy politiky kvantitativního uvolňování ve světle ekonomických dat z poslední doby.

Komoditní trhy se dostávaly opakovaně pod tlak. Zdá se, že protivítr u cen komodit momentálně dorazil zejména z pokračujícího utahování měnové politiky v asijských rozvíjejících se ekonomikách. Před týdnem reagovaly ceny komodit velmi citlivě na spekulace o zvyšování sazeb v Číně a nyní zase na skutečné zvýšení úrokových sazeb v Indii.