28.01.2011 09:40   %  
NWR 286.5 -3.7

Těžební společnost New World Resources (NWR) se s odběrateli dohodla na zvýšení ceny energetického uhlí na letošní rok v průměru o 13 procent na 71 eur (asi 1720 Kč) za tunu.

Cena koksovatelného uhlí, která se sjednává čtvrtletně, byla na první čtvrtletí stanovena na 165 eur (asi 4000 Kč) za tunu. Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku je to nárůst o sedm procent, uvedla v pátek firma v tiskové zprávě.

V bezprostřední reakci na oznámení firmy zahájily akcie NWR propadem. Krátce před 9:45 hodin odepisovaly kolem 4 procent, když cena akcie klesla pod 290 korun.

Sjednaná cena koksu na 1. čtvrtletí činí 339 eur (asi 8200 Kč) za tunu, což je proti čtvrtému čtvrtletí 2010 nárůst zhruba o jedno procento. Proti průměrné ceně loňského roku je sjednaná cena vyšší o 23 procent.

"Všechny oznámené ceny vycházejí ze směnného kurzu 24,30 CZK/EUR. Ceny se uvádějí jako kombinace průměrů různých kvalitativních kategorií uhlí i koksu v dodací paritě EXW," upozornila firma.

Spolu s cenami zveřejnila NWR i výhled pro letošní rok. Firma předpokládá v roce 2011 produkci ve výši přibližně 11 milionů tun uhlí a 800 tisíc tun koksu. "V závislosti na vývoji na trhu a podmínkách hlubinné těžby uhlí, má společnost
potenciál v roce 2011 vytěžit navíc 400 tisíc tun uhlí," dodala.

Externí prodeje dle očekávání NWR by letos měly dosáhnout přibližně 10,3 milionu tun uhlí (rovnoměrně rozděleno mezi koksovatelné a energetické uhlí) a 720 tisíc tun koksu. NWR dále předpokládá navýšení objemu koksovatelného uhlí ke konci roku 2011 a úpravu podílu jednotlivých produktů v rámci celého mixu ve prospěch koksovatelného uhlí v roce 2012.

NWR je česká společnost registrovaná v Nizozemsku. Je přední těžební společností ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v České republice. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební firma OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Spolumajitelem NWR je Zdeněk Bakala, většinový majitel vydavatelství Economia, které také provozuje server iHNed.cz a vydává Hospodářské noviny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru