Současná krize v eurozóně by potenciálně mohla rozdělit Evropu. Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to ve středu řekl americký miliardář maďarského původu George Soros. Evropa jede podle něj dvojí rychlostí a jedna její část je bohatá a druhá chudá. To nevyřeší ani nynější reformy, o které se evropské instituce snaží. Ty naopak neřeší podstatu problému, řekl Soros.

Soros na briefingu k zahájení 41. ročníku davoského fóra řekl, že společná evropská měna, kterou používá 17 zemí Evropské unie, nastoupila cestu reformy. Té předcházely obavy z dluhové krize, která zasáhla Řecko s Irskem a ohrožuje další země.

Hlavní vadu eurozóny Soros vidí v tom, že seskupení 17 zemí platících jednou měnou má jednu centrální banku, ale už ne jedno centrální ministerstvo financí. Tuto vadu se teď podle Sorose eurozóna snaží řešit zavedením Evropského fondu finanční stability (EFSF), který má plnit úlohu trvalého záchranného mechanismu.

Reformy ale podle Sorose neřeší skutečný problém eura, tedy to, že měna oddělila bohatší země Evropské unie od chudších. "Předpokládalo se, že euro bude sbližovat, ono ale ve skutečnosti rozděluje a teď se z toho stává trvalý fenomén," řekl Soros. "Takže vy teď zavedete novou strukturu, budete mít dvourychlostní Evropu, což ale bude politicky zničující," dodal finančník.

Kvůli dvourychlostní Evropě se ale podle Sorose může stát, že se kontinent rozdělí. "To je neřešený problém, který je podle mého názoru třeba pojmenovat a začít řešit. Jinak si ale myslím, že euro přežije. Je vidět velký závazek vůči euru," řekl Soros. Jako námět k zamyšlení nabízí, aby země s přebytky investovaly a více expandovaly v chudších zemích. Mohl by pomoci i program podpory pro ekonomiku celé Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru