Setkání největších ekonomických a politických dnes začíná v Davosu. Zúčastní se ho třicet prezidentů či předsedů vlád a více než tisícovka šéfů důležitých světových firem.

K nejdiskutovanějším tématům bude v luxusním švýcarském horském letovisku patřit rostoucí politický a hospodářský vliv Číny a relativní úbytek váhy západních mocností. Tento fenomén bude přítomen i v diskusích o dluhové krizi zemí eura a budoucnosti eurozóny.

Zahajovací projev přednese ruský prezident Dmitrij Medveděv, který ovšem kvůli teroristickému útoku na moskevské letiště všechny další schůzky zrušil.

I když průzkum, který společnost PWC každý rok provádí před prestižním fórem ukazuje, že mocní manažeři z celého světa přijíždějí do Alp v mnohem leším rozpoložení než v předchozích dvou letech, řada problémů stále přetrvává.

"Letos v Davosu se namísto dopadů nedávné krize budeme soustředit na definování této nové reality a diskutovat o tom, jaké společné normy budou zapotřebí, aby nám v této nové době umožnily globální spolupráci,"uvedl před začátkem jeho zakladatel Klaus Schwab .

Agenda pro letošní Davos
Projděte si pět nejnaléhavějších témat pro lídry byznysu, které vybrali HN.

Problémy eurozónyČína vs USANávrat inflaceDalší krize?Šedá ekonomika
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru