Na setkání světových ekonomických a politických špiček ve švýcarském Davosu se bude jednat o celé škále obav a problémů, které se vynořují v době, kdy se vyspělý svět stále potýká s dopady minulé ekonomické krize.

Organizátoři Světového ekonomického fóra (WEF) doufají, že debaty poskytnou vodítka pro řešení většiny budoucích těžkostí. Na mediálně vděčné akci se od středy do neděle setká za přísných bezpečnostních opatření kolem dvou a půl tisíce světových politiků, bankéřů a podnikatelů,

K nejdiskutovanějším tématům bude v luxusním švýcarském horském letovisku patřit rostoucí politický a hospodářský vliv Číny a relativní úbytek váhy západních mocností. Tento fenomén bude přítomen i v diskusích o dluhové krizi zemí eura a budoucnosti eurozóny.

Normy pro novou realitu

"Posuny politické a ekonomické moci ze západu na východ a ze severu na jih spolu s rychlostí technologických inovací vytvořily zcela novou realitu," uvedl podle agentury AP zakladatel a šéf WEF Klaus Schwab.

"Letos v Davosu se namísto dopadů nedávné krize budeme soustředit na definování této nové reality a diskutovat o tom, jaké společné normy budou zapotřebí, aby nám v této nové době umožnily globální spolupráci," dodal.

Mezi 25 očekávanými hlavami států bude například ruský prezident Dmitrij Medveděv, který má ve středu přednést zahajovací projev. Svůj pobyt na fóru ale ruský prezident zkrátí kvůli teroristickému útoku na moskevském letišti Domodědovo. Francouzský prezident a předsedající skupiny G20 Nicolas Sarkozy vystoupí ve čtvrtek. Dále zde budou německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron nebo prezidenti Mexika, Jihoafrické republiky a Indonésie.

Rokování se rovněž zúčastní osm zástupců předních světových centrálních bank včetně šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta. Přijede asi 1400 šéfů a dalších představitelů významných firem a 14 odborářských předáků.

Tečka pro "Katar"?

Na okraj rozhovorů uspořádá v pátek Evropská unie schůzku ministrů obchodů sedmi klíčových zemí světa. Jejím cílem bude obnovit snahu o dokončení "katarského" kola světových jednání o liberalizaci světového obchodu, které začalo před více než devíti lety a stále se nikam nedobralo.

Kritici poznamenávají, že diskuse mezi firemními šéfy a novými či staronovými hlavami států bývají často povrchní, zaměřené na nasycení médií a nepříliš informované. Poukazují přitom na loňský Davos, kde účastníci prakticky nijak nereagovali na rodící se dluhovou krizi v Řecku a dalších zemích eura.

Organizátoři na kritiku letos odpověděli tím, že vyčlenili prostor k diskusím o nepředvídaných rizicích. Letos WEF připravilo zprávu, která vytipovává 37 možných globálních rizik od kybernetických válek přes různé pandemie po veřejné nepokoje v důsledku zdražování potravin, které se už projevily v severní Africe a hrozí v Asii.

Téma s podrobnostmi o Světovém ekonomickém fóru v Davosu naleznete ve středečních HN