V roce 2011 čeká bankovnictví velký skok do digitálního věku. Místo peněženky bude lidem stačit mobilní telefon, píše server CNN Money.

Již nyní je možné v USA s pomocí chytrého telefonu zaplatit párek v rohlíku na stadionu a nebo kávu u Starbucks. Také je možné půjčit kamarádovi pár dolarů, když si "ťuknete" telefony (a používáte program Bumping).

Podobné technologie již existují roky, letos se ale poprvé očekává jejich masivní rozšíření díky zvýšení prodejů chytrých mobilních telefonů. Velké společnosti jako Visa, MasterCard, Google, Bank of America, City a další banky testují mobilní platby a mnohé nabídnou ještě letos své "mobilní peněženky".

Celkový objem plateb pomocí mobilního telefonu by se měl v USA do roku 2015 zdesetinásobit na 214 miliard dolarů ročně. Platby z mobilů u pokladny by měly letos dosáhnout 22 miliard dolarů, což bude obrovský skok "prakticky z nuly".

"Vaše plastová karta se od doby gramofonových desek prakticky nezměnila," řekl CNN Michael Abbot, šéf nové mobilní platební sítě Isis. "Je to šance posunout platební metody z doby gramofonových desek do digitální éry."

Odborníci připouštějí, že doba, kdy budou lidé moci nechat peněženky doma a vyrazit do města jen s mobilem, je ještě vzdálená, čeká se ale dramatická bitva o nový trh mobilních plateb.

Boj o rozdělení trhu

"Rok 2011 bude velmi napínavý, co se mobilních plateb týká. Bude to další Divoký západ, kde se budou jednotliví hráči snažit zabrat své území," říká šéf on-line a mobilního bankovnictví Bank of America Michael Upton. Banka se chystá spustit svou mobilní peněženku v druhé polovině roku jako konkurent projektu Isis, za kterým stojí AT&T, T-Mobile, Verizon a banky Barclays.

Tvůrci aplikací počítají s tím, že lidé budou mít v mobilu elektronický řidičský průkaz či kartičku zdravotní pojišťovny a že bude možné vybírat z bankomatu pouhým mávnutím mobilem před skenerem, stejně jako u pokladny v obchodě.

Paralelně k tomu probíhá rozvoj různých SMS platebních systémů, které fungují i na starších telefonech. Tyto metody jsou vhodné pro menší částky a platba je pomalejší.

Chytré mobilní telefony nabízejí bezpečnostní prvky, jako je třeba zabezpečení pomocí otisku prstu či smazání veškerých dat, pokud je mobil odcizen. Kreditka v chytrém mobilu bude zřejmě neodolatelným soustem pro novou generaci hackerů.