Nárůst inflace v poslední době znepokojuje přední světové investory. Poprvé po více než dvou letech se inflace v Evropě dostala nad inflační cíl stanovený Evropskou centrální bankou. Investoři proto předpovídají, že v eurozóně letos porostou úrokové sazby a radí vyhnout se investicím do vládních dluhopisů rozvinutých zemí. "Proč by měl člověk držet dluhopisy, když jsou jejich výnosy tak nízké a inflace navíc poroste," říká například Bill Gross, šéf Pimco, největšího dluhopisového fondu na světě.

Před růstem cen varuje i známý investor Jim Rogers. "Vlády USA a Velké Británie nám lhaly o skutečné míře inflace. Peníze na celém světě ztrácejí svou hodnotu, proto se vyplatí investovat do aktiv, jako jsou komodity nebo nemovitosti," říká.

Právě komodity podle něj nemohou investory zklamat. "Když se bude ekonomice dařit, povedou si dobře i komodity. Když se ekonomice dařit nebude, vlády vytisknou více peněz, a to opět pomůže komoditám," domnívá se.

Prudkého růstu cen se obávají i v USA. Rozdíl mezi výnosy dvouletých a třicetiletých dluhopisů tam vylétl minulý týden na rekordní úroveň. To naznačuje, že trh sází na růst inflace a úrokových sazeb. Inflace je velkým problémem i na rozvíjejících se trzích, kde roste dokonce nejrychleji.

V Číně se například v prosinci vyšplhala na 4,6 procenta, těsně pod dvouleté maximum, a ekonomové předpovídají, že ceny poletí vzhůru i v prvním čtvrtletí letošního roku.Jim Rogers proto investorům radí zbavit se aktiv, která drží v rozvíjejících se trzích. Ne všichni jsou ale takoví pesimisté. Rogersovy obavy odmítá investor Anthony Bolton, který přerušil svůj důchod a začal investovat v Číně.

"Nemyslím si, že by inflace byla takový problém. Přestože se v rozvíjejících se zemích zvyšuje, peníze z rozvinutého světa sem budou stále proudit," říká. Strach investorů z inflace prý brzy zmizí.

"Obávali jsme se dvojitého dna ekonomiky, báli jsme se evropské krize a nyní máme strach z inflace. Neříkám, že bychom s ní měli být spokojení, ale to, že se investoři obávají rizik, je pro mne dobrá zpráva. Trhy se totiž ocitají na svém vrcholu právě v okamžiku, kdy se lidé bát přestanou. Ukazuje se tak, že tento trh ještě čeká cesta vzhůru," říká.

Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft