Největší banka na světě z hlediska tržní hodnoty Industrial a Commercial Bank of China (ICBC) pokračuje v globální expanzi. Jejím nejnovější přírůstkem se stala americká Banka východní Asie (Bank of East Asia), v níž koupili Číňané 80procentní podíl za 140 milionů dolarů (přes 2,5 miliardy korun). Obě banky o tom informovali v pondělí, uvedla agentura DPA.

Převzetí ještě musí posvětit čínské a americké regulační úřady. Pokud mu dají souhlas půjde o první převzetí americké retailové banky čínskou bankou a důkazem nedávno zmiňovaného propojení amerického a čínského finančních trhů, který zmínil při své návštěvě v USA čínský prezident Chu Ťin-Tchao i jeho protějšek Barack Obama.

ICBC uvedla, že chce na americkém finančním trhu podnikat v oblasti služeb pro malé a střední firmy, ale bude poskytovat i půjčky a úvěry soukromým osobám. Bank of East Asia je sice americká, ale její centrála sídlí v Hongkongu.

Nejnovější "sousto" ICBC je pokračováním její současné politiky skupování bank po celém světě. Tato akvizice čínské bance přinese 10 poboček v Kalifornii a tři v New Yorku, což by měla být základní platforma pro další růst v USA.

Přijdou čínští následovníci?

Její vstup na americký trh je v odborných kruzích hodnocen jako pozitivní signál, který povede k tomu, že vstup ICBC na americký trh bude mít další následovníky a o průnik budou usilovat i další čínské banky.

ICBC však není v USA nováčkem, svoji filiálku provozuje v New Yorku již od října 2008. Od půli letošního ledna pak ICBC výrazněji rozšířila svoji celosvětovou působnost, když otevřela v Evropě pět dalších poboček.

Nyní již působí i v Paříži, Bruselu a Madridu, předtím začala nabízet svoje produkty v hlavních evropských finančních centrech - Londýně, Frankfurtu nad Mohanem a Luxemburgu.

Majoritním vlastníkem ICBC, která vznikla v roce 1984, je čínská vláda, jejíž podíl je 70 procent a vedení ústavu usiluje o to, aby se stala institucí s plně mezinárodním působením. Jen v Číně v jejích téměř 16 000 pobočkách pracuje téměř 400 tisíc lidí. V zahraničí pak má skoro 200 filiálek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru