Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi týkající se budoucnosti daně z přidané hodnoty (DPH) v rámci EU. Diskuse je reakcí na snahu Evropské komise celý systém DPH reformovat a získat názory na problémy, které v současnosti v oblasti DPH existují. V ČR se mohou k materiálu, takzvané Zelené knize o budoucnosti DPH, vyjadřovat lidé i odborníci do
15. března, uvedlo MF na svých internetových stránkách.

Názory MF využije pro přípravu pozice České republiky při diskusích v rámci EU. Evropská komise pak na základě obdržených odpovědí představí na konci roku 2011 priority budoucího systému DPH.

Podle komise je nutné uvažovat o změnách DPH kvůli tomu, že současný systém funguje nyní přes 40 let a v mnoha ohledech již nevyhovuje současným požadavkům.

"Přes snahy o postupnou modernizaci a zjednodušení systému je zřejmé, že tento režim již neodpovídá potřebám moderní ekonomiky, jejíž hnací silou jsou služby a která je založena na technologiích. Současný systém DPH je natolik složitý, že vytváří zbytečné náklady a zátěž pro daňové poplatníky a správce daně, jakož i překážky pro vnitřní trh," uvedla Evropská komise. Některé slabiny systému navíc podle ní vytvářejí prostor pro podvody a daňové úniky.

DPH je hlavním zdrojem příjmů členských států a činí až 20 procent celkových příjmů z daní. Podle komise přitom její význam ještě poroste s tím, jak recese a stárnutí obyvatelstva ovlivní další zdroje státních příjmů.

Zelená kniha, kterou Evropská komise zveřejnila 1. prosince, pokládá otázky pro konzultaci v rámci několika širších okruhů, ale zároveň ponechává maximálně otevřený prostor pro všechny možné myšlenky a nápady. Mezi konkrétní náměty spadá například, zda jsou snížené sazby daně stále relevantní, zda jsou pravidla o odpočtu daně dostatečně neutrální nebo jak lze systém lépe chránit před podvody.

V Evropské unii současná legislativa umožňuje pro daň z přidané hodnoty členským zemím jednu standardní sazbu, která ovšem musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby. Ty nesmí být nižší než pět procent a lze je aplikovat jen na vymezené druhy zboží a služeb.

ČR má nyní dvě sazby DPH, a to deset a 20 procent. Nynější vláda Petra Nečase uvažuje kvůli pokrytí nákladů na důchodovou reformu o sjednocení sazeb DPH na 19 procentech. Jednu sazbu DPH má v EU jen Dánsko.