Slovensko by mohlo Evropské komisi posloužit jako příklad, jak se může zvrtnout snaha vnést pořádek do nepřehledných sazebníků bank. V říjnu totiž zavedlo jednotný balíček bankovních služeb, o kterém nyní uvažuje i Evropská komise pro celou Evropskou unii včetně České republiky. A skončilo to fiaskem.

Takzvaný "základní bankovní produkt" předepsaný ministerstvem financí, který musely podle zákona lidem nabídnout všechny tamní banky, si za tři měsíce sjednalo pouze pět lidí. HN o tom informoval výkonný ředitel Slovenské bankovní asociace Ladislav Unčovský.

Nápad vnést přehled do cen bankovních služeb pochází z Bruselu, kde jej nyní rozpracovává tým eurokomisaře Michela Barniera. Jedná se zástupci bank jednotlivých členských zemí unie, jak to provést.

Původní plán sjednotit produkty v rámci celé unie zřejmě pomalu bere zasvé. "Komise naráží na to, že v každé zemi mají klienti jiné zvyklosti a využívají účty zcela odlišným způsobem. Nyní chce zavést porovnatelnost alespoň na národní úrovni," informoval tajemník České bankovní asociace Jan Matoušek.

Ve hře je možnost, že by banky musely banky oddělit poplatek za správu účtu a za jednotlivé položky. Tabulka těchto unifikovaných poplatků by pak byla potom vystavena na stránkách nezávislé instituce. Českým bankám se tyto snahy nelíbí.

Bojkot ze strany bank

Jednotný balíček na Slovensku schválila bývalá vláda Roberta Fica, která si slibovala, že tak občanům zpřístupní základní bankovní služby a klient se snadno zorientuje, kolik ve které bance zaplatí. Jenže nepočítala s tím, že banky nabídnou nový produkt dráž než všechny svoje ostatní balíčky a budou ho bojkotovat i marketingově.

Třeba Tatrabanka ho pojmenovala jako "legislativní účet" a nacenila ho na šest eur. Svůj standardní balíček přitom nabízela za pět eur. Rozptyl cen státem nařízeného produktu sahal od 2,55 do 8,8 eura.

Podle šéfa Slovenské spořitelny Josefa Síkely byl problém v tom, že ministerstvo dalo do balíčku služby, které běžný klient nevyužívá. Zatímco státní balíček nabízí banka za 7,9 eura, její nejlevnější účet stojí necelých 5 eur. "Státní balíček si nesjednal nikdo," řekl Síkela.

Ministr financí Ján Počiatek, který stál u zrodu produktu, obviňuje z neúspěchu slovenské banky. "Udělaly všechno pro to, aby se balíček v praxi neujal, protože by je omezoval ve volné cenotvorbě," řekl pro server sme.sk.

Státem nařízený bankovní produkt evidentně nesplnil svůj účel a zřejmě brzy skončí. Současné ministerstvo financí chce příslušné ustanovení ze zákona zase dostat pryč.

O postupu evropských bank čtěte v pondělních Hospodářských novinách.